Ekonomi

Evde bakım maaşlarında son durum: 30 Eylül 2022 evde bakım parası yatan iller listesi! Evde bakım parasına kimler, nereden başvuru yapabilir? Evde bakım parası 2022 ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım modellerinden olan evde bakım parası hizmetinin eylül ayı ödemeleri bugün itibari ile tamamlanacak. İhtiyaç sahipleri ilgili yardıma ilişkin ayrıntıları araştırmaya devam ediyorlar.

EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI 30 EYLÜL 2022?

Her ayın 15’i itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlanan evde bakım paraları, bugün itibari ile eylül ayı ödemelerinin sonuna geldi. Son olarak bugün ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına söz konusu destek ödemelerini yatıracak olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şimdiye kadar ödemeleri tamamlanmış olan illeri şu şekilde sıraladı:

  • Kırşehir, Yalova, Adana, Kayseri, Karabük, İstanbul, Kırşehir, Diyarbakır, Sinop, Sakarya, Aksaray, Denizli, Hatay, Kütahya, Mardin, Mersin, Van, Eskişehir, Kocaeli, Kahramanmaraş, Kastamonu, Bolu, Niğde, Şanlıurfa, Antalya, Adıyaman, Karaman, Amasya, Rize, Bursa, Kırklareli, Çankırı, Erzurum, Çanakkale, Balıkesir, Burdur, Zonguldak, Gaziantep, Uşak, Ordu, Kırıkkale, Manisa, Muğla, Nevşehir, Edirne, İzmir, Konya, Erzincan, Malatya, Bitlis, Batman, Tokat, Sivas, Afyon, Samsun, Ankara, Osmaniye.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA EKRANI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenli destek hizmetlerinden olan evde bakım paraları, bugün itibari ile gerçekleşecek olan yatırım işlemleri ile birlikte eylül ayı ödemelerini tamamlayacak. Henüz hesaplarına destek ödemeleri yatmamış olan vatandaşlar için yeni bir açıklama yayınlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakiye kontrolü için bankaya kadar gidilmesine gerek olmadığını, hesabın hem online olarak hem de bazı kişiler için SMS yolu ile sorgulanabileceğini bildirdi.

Bakanlıktan evde bakım parası desteği alan vatandaşlar e- devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmaları durumunda ekranda yer alan “ara” kısmından “engelli bakım ödeme hizmetleri” aramasını yapabilir ve hesaplarını görüntüleyebilirler. Maaşını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan vatandaşlar e- devlet sorgulamasına ek olarak cep telefonlarından BAKIYE yazıp 4757’ye göndererek de bakiyelerini sorgulayabilirler.

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU KOŞULLARI

Ocak ayında açıklanan yüzde 50,5’lik asgari ücret zammı sonrasında 2 bin 706 TL’ye yükselen ve haziran ayının sonuna kadar bu tutar ile hesaplara yatırılan evde bakım maaşı, temmuz ayının başında açıklanan yüzde 30’luk ara zam ile birlikte 3 bin 340 TL’ye yükseldi. Henüz bakanlığın bu hizmetinden yararlanmayan vatandaşlar, 3 bin 340 TL’lik ödemeyi almaya hak kazanabilmek için hangi şartları sağlamaları gerektiğini ve hizmete nerden başvuru yapabileceklerini araştırmaya başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresi bulunan ve hane halkının aylık toplam geliri mevcut asgari ücretin 3’te 1’ini aşmayan tüm ihtiyaç sahiplerine, evde bakım parası hizmetini tanımlamaktadır. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları sağlayan engelli vatandaşların vasileri, e- devlet üzerinden ya da Sosyal Hizmet Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile hizmete başvuru yapabilmektelerdir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir