Ekonomi

Evde bakım parası yattı mı? 23 Eylül 2022 evde bakım parası yatan iller listesi: Evde bakım parası nereden sorgulanır? Evde bakım parası kaç TL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım modellerinden olan evde bakım parası, eylül ayı ödemeleri ile gündemde kalmaya devam ediyor. İhtiyaç sahipleri, maaşların hesaplara ne zaman yatacağını araştırıyorlar.

EVDE BAKIM PARASI 2022

Ülke sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahipleri vatandaşlar için çeşitli kategoriler altında farklı içeriklere sahip olan sosyal yardım modelleri geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakımını kendi üstlenemeyecek fiziki ve maddi durumda olan ihtiyaç sahipleri için de bir sosyal destek modeli geliştirdi. “Evde bakım parası” ve “evde bakım maaşı” isimleri ile bilinen sosyal yardım modeli, her ay düzenli olarak yapılan nakdi yardımları kapsamaktadır. Bu yardımdan sağlık raporlarında “ağır engelli” ibaresi yer alan engelli ihtiyaç sahipleri yararlanabilmektedir.

Bakanlık tarafından geliştirilmiş olan evde bakım parası hizmeti, her sene ocak ayının başında açıklanan asgari ücret zammına göre hesaplanmaktadır. Bu kapsamda ocak ayının başında duyurulmuş olan yüzde 50,5’lik asgari ücret zammı sonrasında 2 bin 706 TL’ye yükselene evde bakım parası, bu sene tarihte ilk kez ara zam alan asgari ücret ile birlikte ikinci kere güncellendi.

Temmuz ayının başında açıklanan yüzde 30’luk ara zammın ardından tekrar hesaplanan evde bakım parası, temmuz ayından itibaren 3 bin 340 TL olarak hesaplara yatmaya başladı.

EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI 23 EYLÜL 2022?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3 bin 340 TL olarak hesaplanmış olan evde bakım paralarını, her ayın 15’i ile 30’u arasında ilgili ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarmaktadır. Bu kapsamda eylül ayı yardım paralarını da ikamet edilen bölgelere göre 15 Eylül tarihi itibari ile yatırmaya başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şimdiye kadar şu illerde ödeme işlemlerini tamamladı:

  • Hatay, Yalova, Giresun, Ordu, Erzincan, Amasya, Kahramanmaraş, Sinop, Burdur, Osmaniye, Kütahya, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Antalya, Çankırı, Edirne, Sivas, Kayseri, Denizli, Kırklareli, Niğde, Tokat, Bolu, Bursa, İzmir, Gaziantep, Siirt, Kocaeli, Mersin, Diyarbakır, Aksaray, Adana, Afyon, Aydın, Malatya, Kırıkkale, Trabzon, Kırşehir, Mardin, Muğla, Zonguldak, Manisa, Erzurum, Çanakkale, Adıyaman, Karaman, Balıkesir, Konya, Uşak, İstanbul, Van, Rize, Kastamonu, Bitlis, Batman, Ankara, Karabük, Sakarya, Eskişehir.

EVDE BAKIM PARASI NASIL SORGULANIR?

Henüz evde bakım parası yatmamış olan ihtiyaç sahipleri, söz konusu ödemelerin yatıp yatmadığını nereden öğrenebileceklerini araştırmaya başladılar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konu hakkında bir açıklama yayınlayarak soru işaretlerini ortadan kaldırdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım paralarının yatıp yatmadığının hem e- devlet sisteminden hem de SMS kanalından sorgulanabileceğini belirtti. E- devlet sorgulaması için sisteme giriş yapılmasının ve hizmet kısmına gelinmesinin yeterli olduğunu belirten bakanlık, SMS sorgulaması hizmetinden yalnızca Ziraat Katılım Bankası müşterilerinin yararlanabileceğini ifade etti. SMS sorgulaması için bankaya kayıtlı bulunan cep telefonu üzerinden BAKIYE yazılıp 4747’ye kısa mesaj atılması gerektiğini belirten bakanlık, sorgulama sonucunun saniyeler içerisinde ekrana düşeceğini bildirdi.

 

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.