Bankacılık

Eylül ayı mevduat hesabı açacaklara yaradı; faizler arttı, bankalar yeni faiz oranlarını açıkladı! İşte Akbank, Garanti ve ING faiz oranları…

Merkez Bankası’nın yeni faiz politikasını açıklamasının ardından bankaların mevduat hesapları faiz oranlarında değişiklikler oldu. Bu ay itibariyle 32 günlük vadeli hesaplar için verilen faiz oranları, yüzde 23’e kadar ulaştı.

Son yedi aydır faiz politikasını sabit tutan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay itibariyle politika faizinde 100 bazlık bir indirime gitti. Bu faiz indiriminin ardından özellikle ihtiyaç kredilerinde faiz düşmesi gözlemlenirken; vadeli mevduat hesaplarına verilen faiz oranlarında da artış gözlenir hale geldi. Yeni faiz oranlarını eylül ayı itibariyle açıklayan bankalar, 5 Eylül 2022 Pazartesi günü itibariyle faizde yüzde 23’e kadar ulaştı.

VERDİKLERİ FAİZLER İLE AKBANK VE ALTERNATİFBANK ZİRVEDE

Bankaların 32 günlük mevduat hesapları için verdiği faiz oranlarının değişmesiyle birlikte en çok faiz veren bankalar, aylık yüzde 23 faiz oranı ile Akbank ve Alternatifbank oldu. Akbank, vadeli mevduat hesabında yüzde 23 faiz oranı sağlarken; Alternatifbank, yüzde 23 faiz oranı için VOV Hesap isimli mevduat hesabına yatırım yapılması gerektiğini açıkladı. Öte yandan bu faiz artışının ardından her iki bankanın da 10 bin TL’lik bir mevduat için 32 günlük kazancı 192 TL’ye ulaştı.

ODEABANK VE ING BANK FAİZ ORANLARI YÜKSELİŞTE

Faiz oranlarında artışa giden bir diğer bankalar Odeabank ve ING Bank oldu. Eylül ayı itibariyle Oksijen Hesap isimli mevduat faizinin 32 günlük yatırımına yüzde 22,50 oranında faiz vermeye başlayan Odeabank, 10 bin TL’lik bir yatırım için aylık 187 TL kazandırmaya başladı. Öte yandan e-Turuncu Hesap isimli mevduat hesabında 32 gün için yüzde 22 faiz sağlayan ING Bank’ın 10 bin TL’de aylık kazancı ise, 183 TL olarak hesaplandı.

FİBABANKA VE CEPTETEB EYLÜL AYINDA FAİZDE YÜZDE 21’E ULAŞTI

Yeni faiz oranlarını açıklayan Fibabanka ve CEPTETEB isimli bankalar da faiz oranlarında değişikliğe gittiğini duyurdu. 5 Eylül 2022 tarihi itibariyle Kiraz Hesap isimli hesabına 32 günlük vade ile yatırım yapan müşterilerine yüzde 21 kazandırmaya başlayan Fibabanka, 10 bin TL’lik yatırımdaki aylık net kazancı 175 TL’ye çıkardı. Öte yandan TEB’in dijital uzantısı olan CEPTETEB de Marifetli Hesap isimli mevduat hesabına 32 gün yatırım ile yapan müşterisine yüzde 21 oranında faiz vermeye başladı. CEPTETEB’in 10 bin TL için aylık net kazancı da 175 TL olarak hesaplandı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.