Gündem

EYT yasa tasarısına ne zaman başvuru yapılabilecek? İlk maaş ne zaman hesaba yatacak?

Milyonlarca çalışan emeklilik sürecinde tüm şartları karşılayıp yalnızca yaş şartına takılıyor. Çalışanların yaş şartını ortadan kaldırarak emekli olabilmesini sağlayacak yeni düzenlenen tasarının detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Kritik tarih olan Aralık ayına işaret ediliyor. En çok merak edilen ise EYT yasa tasarısı çıktıktan sonra ilk maaşın hesaplara ne zaman yatacağı oldu.

TEK FORMÜL ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR!

EYT çalışmaları ile ilgili bakan Vedat Bilgin: “Tek bir formül üzerinde çalışıyoruz ve kısa sürede sonuca bağlayacağız” açıklamasında bulundu. Pek çok kişi bu formülün ne olduğunu ve yasa tasarısı beklendiği gibi yıl sonunda meclise düşerse ilk maaşını ne zaman yatacağını merak etmeye başladı. Yaklaşık 5 milyon emekli EYT çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyor. Kimler EYT’den yararlanalabilir? süreçte bu da araştırılıyor.

EYT’DEN KİMLER YARARLANABİLİR?

EYT yasa tasarısı meclisten geçerek onay aldığı anda belirli şartları karşılayanlar erken yaşta emekli olabilecek. Aranan o şartlar arasındaki kişinin 8 Eylül 1999 yılı öncesinde iş başlangıcı yapmış olması gerekliliğidir. Kişi gerekli yıl şartı ve primi karşıladığı anda yaş şartına takılmadan emekli olabilecek. En az 5.000 gün prim istenecek. İşe giriş tarihi de burada önemli olacak.

EYT YASA TASARISINA NE ZAMAN BAŞVURU YAPILABİLECEK?

EYT yasa tasarısı olmadan şu anda emekliler belirli bir prim günü yıl şartı ve yaş şartını yerine getirmesi gerekiyor. Kadınlar için bu 20 yıl, erkekler ise 25 yıl anlamına geliyor. Aralık ayında EYT yasa tasarısı meclisten geçip yasalaşırsa ardından başvuru süreci gerçekleşecek. Başvurmak isteyen adaylar belirlenmiş tarihler arasında işlemleri tamamlayabilecek.

Herhangi bir şekilde kişi prim gün sayısını doldurmuş, gereken yılı tamamlamışsa yaş şartı kalktığında emekli olabiliyor. Fakat bunu talep etmesi gerekiyor. Kişiler çalışmaya devam ettikleri takdirde emekli olabilmeleri için zorlanmayacak. Müracaat etmeyenler bu yasadan yararlanmayacaktır.

EYT’Lİ İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK?

EYT yasa tasarısı tamamlandığı ve meclisten geçtiği anda başvuru süreci başlatılacak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonraki ay maaş hesaba yatmış olacak. Buna örnek verilecek olunursa; Aralık ayında yasalaşan ve Ocak ayında net olarak başvuru süreci başlatılan bir sigortalı 1 Şubat tarihi itibariyle maaşını almaya başlayabilecek. Bu arada geçen süre için biriken tutar emeklinin hesabına toplu olarak yatırılacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.