Ekonomi

EYT yasa tasarısında kritik aylar yaklaşıyor: Yasa devreye girdiğinde emekli maaşı ne kadar olacak?

Erken emekli olma sürecinde çıkacak yasayı bekleyenler için yeni bir detay oluştu. Çalışmalar devam ederken Bakan Vedat Bilgin konu üzerine bir açıklamada bulundu. EYT çözümüne yönelik kullanılacak formüller ve çalışmanın biteceği tarihe yönelik dikkat çeken açıklama ilgi odağı oldu.

YENİ YILDA SÜRPRİZLER BEKLİYOR!

EYT sürecinde yapılan çalışmalarda farklı çalışma modelleri üzerinde durulduğu söyleniyordu. Pek çok kişi Almanya ya da Hollanda gibi modellerin tercih edilebileceğini söylerken net açıklama Bakan Vedat Bilgin’den geldi. Bilgin: “Çalışılan tek bir formül olduğunu herhangi bir şekilde Almanya’ya da Hollanda modeli gibi bir tercihte bulunulmadığını” söyledi ve Aralık ayına işaret etti.

“TEK FORMÜL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR!”

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin önceki gün şu açıklamada bulundu: “Önümüzde daha önemli birkaç konu bulunuyor. EYT onlardan sonra gelecek ve teknik aşaması biraz zaman alacak. Şu anda tek bir formül üzerinde çalışıyoruz. Ancak sonuçlandırmaya varmadık. Süreç Aralık ayı gibi netleşecek” dedi.

6 FARKLI AŞAMA İLE SÜREÇ TAMAMLANACAK!

EYT çalışma aşamalarında tekniksel olarak 6 farklı aşama üzerinden net bir sonuca varılacak.

Öncelikle teknik çalışmaların başlangıcında 1999 Eylül ayı öncesindeki sigortalı girişi bulunan kişiler yer alacak. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışma hayatına başlamış olan kişiler EYT’li olarak kabul edilecek.

Kadınlar için 7200 gün erkekler için ise 9000 gün ön planda tutulacak. Yasa devreye girdiğinde bu sayıların bir önemi kalmayacak. Ancak belirlenmiş gün kadar primi bulunanlar daha avantajlı olabilecek.

EYT KABUL EDİLİRSE NE OLACAK?

Klasik emeklilikte kadınların 20, erkeklerin ise 25 yıl bekleme süreleri bulunuyor. Yasa devreye girdiği anda 6 Eylül 1997 yılı öncesinde sigortalılığı bulunan erkeklerin süresi dolmuş olabilecek. Bu yönüyle düşünüldüğünde kademeli geçiş sistemi devreye alınabilir. Çalışılan yıl olarak değil ancak sigortalı olunan tarihten sonra geçen sürece bakılabilir. Bu nedenle 20 ya da 25 yıllık çalışma tamamen ortadan kalkmış olacak.

EYT’Lİ KİŞİ NE KADAR MAAŞ ALABİLİR?

EYT’li olarak emekli olan bir kişi ne kadar maaş alacak? Bu konu da merak ediliyor. Yapılan planlamalar arasında 3 farklı seçenek yer alıyor. 1999 yılı öncesi, 1999 ile 2008 yılları arası ya da 2008 yılı sonrası olarak değerlendirilecek. Kişilere bu hesaplama sonucuna göre emekli maaş tutarı ortaya çıkarılacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.