Ekonomi

EYT’de Türkiye modeli ayrıntıları belli oldu: EYT çalışmalarında son durum ne oldu?

Emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışanın merak ettiği EYT yasasında sona geliniyor. Yıl sonuna doğru çalışmaların biteceğini ve ifade eden Bakan Vedat Bilgin formüllerde teke inildiğini ifade etti. Türkiye modeline yönelik ayrıntılar da belli olmaya başladı.

EYT TASARISINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

EYT yasa tasarısı meclisten geçtiği anda 8 Eylül 1999 tarih öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kişiler bu fırsatı değerlendirebilecek. Yapılan kabine toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesine yönelik yeni bir açıklamada bulundu: “Tek bir formül üzerinde karar kılındı. Detaylar henüz görüşülmeye devam ediyor” denildi.

EYT YASA TASARISI MECLİSTEN NE ZAMAN GEÇECEK?

EYT çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade eden Bakan Bilgin: “Şu anda belirli aşama kat edildi. Var olan sorunların çözülebilmesi için vakit gerekiyor” dedi. “Tedbirleri almaya devam ediyoruz. Asgari ücreti arttırdık. Önümüzde sözleşmeli personel problemi var. Bu da halledildikten sonra EYT sorunu çözüme kavuşturulacak. Aralık ayında meclise taşınacak olan konu 2023 Ocak ayı itibarı ile yasadan geçmiş olarak değerlendirilebilecek.” dedi.

“TEK FORMÜL GÜNDEMİMİZDE!”

Hazine ve Maliye bakanı Nurettin Nebati konu üzerine sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama da bulundu. Yapılan açıklamada; emeklilikte yaşa takılanlar ve öğretmenlerle ilgili yapılan düzenlemelerde bakanların koordineli olarak çalışmalarına sürüldüğünü ifade etti.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin: “EYT çalışmalarında Hollanda ya da Almanya modellerinden bahsediliyor. Fakat bu konuşmalar doğru değil sadece tek bir formül üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

EYT’DE KONUŞULAN O TEK FORMÜL NEYDİ?

Çalışanların merak ettiği o tek formülün detaylarında şunlar yer alıyor:

“2008 sonrası doğan sigortalıların erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl hizmet süresini tamamlamış ve 7.200 prim gün sayısını tamamlamış olması gerekiyor.

8 Eylül 1999 tarih öncesinde sigortalı olanların için yaş koşulunun kaldırılması planlanıyor. Eğer tasarı hayata geçirilirse erkekler 9.000 gün prim kadınlar ise 7.200 gün prim süresini tamamladıklarında yaşı beklemeye gerek kalmadan emekli olabilecek.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.