Gündem

EYT’de Yeni Formül Açıklanıyor: Borçlanma Yolu Staj Dönemini De Kapsayacak! Prim Eksiği Olanlar Ne Yapmalı?

Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir formül geliştiriliyordu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada ek gösterge ve sözleşmeli personel sürecine yönelik işlemler tamamlandığı anda EYT çözüme kavuşturulacaktı. EYT kapsamında emekli nasıl olunacak? Borçlanma yoluyla prim eksiği nasıl kapatılacak? Merak edilen sorular arasında yer alıyor.

EYT’de Yeni Dönem Başlıyor!

Emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında 1999 Eylül ayı öncesinde sigortalılık yaşantısı bulunan, gerekli olan yıl şartını tamamlamış olanlar ancak yaşa takılanlar müjdeli haberi uzun bir süredir bekliyor. Erken emeklilik kapsamında yeni bir formül denenecek. Prim eksikliği olanlar için farklı bir sistematik izlenecek.

Yaş Problem Olmaktan Çıkıyor!

Emeklilik sürecinde yaş şartına takılan emekli adaylarının en çok merak ettiği konu yapılacak çalışmaların ne zaman gerçekleşeceğiydi. Bazı durumlarda ise vatandaşlar tüm şartları karşıladığı halde prim ödemelerinde eksiklik bulunabiliyor. 2 farklı seçenek üzerinden değerlendirme yapılacak. Eksik olan prim ödemeleri tamamlandığında kişi emekli olabilecek ya da primlerine karşılık borçlanma tekniğini kullanabilecek.

Eksik Primler Borçlanarak Ödenebilecek!

EYT yasa tasarısı gündeme geldi. EYT tasarısı yasalaştığı ve ortaya tamamen çıkarıldığı zaman kişi primleri tamamlanmışsa hemen emekli olabilecek. Ancak eksik primi olanlar bu haktan yararlanamayacak. Kadınlar isterse doğum sürecini borçlanarak ödeyebilecek. Erkeklerde askerlik sürecini borçlanma yoluyla ödeyebilecek.

Staj Süreci EYT’ye Dahil Edilecek mi?

En çok merak edilen bir başka konu ise öğrencilerin staj döneminin sigortalılık sürecinden sayılıp sayılmayacağıydı. Öğrenciler bu dönem için borçlanma talebinde bulunuyor. Stajını 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde yapmış daha sonraki bir zamanda çalışma hayatına başlamış olanların EYT kapsamında değerlendirileceği de net bir şekilde ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.