Ekonomi

Facebook ve Meta, rekabet yasasını ihlal ettiği için İngiltere’de 3,1 milyar dolarlık toplu davayla karşı karşıya

TechCrunch'a göre , dosyalama, California merkezli Meta'yı İngiltere'deki sosyal ağ hakimiyetini birkaç yıldır kötüye kullanmakla suçluyor. Suçlama, güçlü bir dava fonu tarafından desteklenen rekabet konusunda bir hukuk uzmanından geliyor.

Facebook'un Facebook İngiltere kullanıcılarına 3,1 milyar dolar tazminat ödemesini sağlayacaktı. Dava, İngiltere'nin Londra'daki Rekabet Temyiz Mahkemesi'ne sunuldu.

Dava, Facebook'un 2015 ve 2019 yılları arasında verilerinin kötüye kullanılması nedeniyle 44 milyon İngiltere kullanıcısına tazminat ödemesi gerektiğini iddia ediyor.

Facebook'un kullanıcılarının tüm kişisel ve özel verilerini aldığını ve karşılığında tüm kullanıcılarının aslında bebeklerin ve kedi yavrularının fotoğraflarını arkadaşlarına ve ailelerine gönderme yeteneği olduğunu söylüyor.

Eylem, uluslararası rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen tarafından yürütülüyor. Facebook'un İngiltere'deki Facebook kullanıcıları için "haksız bir fiyat" belirlediğini iddia ediyor.

TechCrunch, yorum istemek için Facebook'a ulaştı ancak henüz bir yanıt almadı. Dava için mali destek, dünyanın en büyük dava fon sağlayıcılarından biri olan Innsworth'ten geliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.