Facebook ve Meta, rekabet yasasını ihlal ettiği için İngiltere'de 3,1 milyar dolarlık toplu davayla karşı karşıya

Rapora göre, Facebook'un ana şirketi Birleşik Krallık'ta rekabet yasasını ihlal ettiği için bir toplu dava ile karşı karşıya.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

TechCrunch'a göre , dosyalama, California merkezli Meta'yı İngiltere'deki sosyal ağ hakimiyetini birkaç yıldır kötüye kullanmakla suçluyor. Suçlama, güçlü bir dava fonu tarafından desteklenen rekabet konusunda bir hukuk uzmanından geliyor.

Facebook'un Facebook İngiltere kullanıcılarına 3,1 milyar dolar tazminat ödemesini sağlayacaktı. Dava, İngiltere'nin Londra'daki Rekabet Temyiz Mahkemesi'ne sunuldu.

Dava, Facebook'un 2015 ve 2019 yılları arasında verilerinin kötüye kullanılması nedeniyle 44 milyon İngiltere kullanıcısına tazminat ödemesi gerektiğini iddia ediyor.

Facebook'un kullanıcılarının tüm kişisel ve özel verilerini aldığını ve karşılığında tüm kullanıcılarının aslında bebeklerin ve kedi yavrularının fotoğraflarını arkadaşlarına ve ailelerine gönderme yeteneği olduğunu söylüyor.

Eylem, uluslararası rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen tarafından yürütülüyor. Facebook'un İngiltere'deki Facebook kullanıcıları için "haksız bir fiyat" belirlediğini iddia ediyor.

TechCrunch, yorum istemek için Facebook'a ulaştı ancak henüz bir yanıt almadı. Dava için mali destek, dünyanın en büyük dava fon sağlayıcılarından biri olan Innsworth'ten geliyor. 

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber