Faizler Düştü, Konut Piyasaları Canlandı!

Merkez Bankasının faiz indirimi kararının ardından özellikle kamu bankalarında konut kredisi faiz oranları düştü. Hafta başından itibaren düşen kredilere vatandaşların ilgisi büyük. Önümüzdeki günlerde faiz indirimlerinin konut piyasalarını canlandırması beklenmektedir.

0
39
Faizler Düştü, Konut Piyasaları Canlandı!
Faizler Düştü, Konut Piyasaları Canlandı!

Geçtiğimiz haftadan itibaren bankaların arka arkaya konut kredisi faiz oranlarını düşürmesinin ardından konut satış ofislerinde olağan üstü hareketlilikler yaşanmaya başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının 425 baz puanlık politika faiz indiriminin ardından konut piyasaları beklenenden daha hızlı bir şekilde hareketlenmeye başlamıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamanın ardından hafta içinde kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını %0,99 seviyesine kadar indirmesiyle vatandaşalar hafta sonu konut satış ofislerine akın etmiştir. Konut kredisi faiz oranlarının yanı sıra bankaların ve konut firmalarının vade seçeneklerini de arttırmasının ardından önümüzdeki haftalarda piyasada yoğun bir talebin oluşması beklenmektedir.

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmaları mümkün hale gelmiştir. Uzun süredir piyasalarda yaşanan durgunluğun Merkez Bankasının son hamlesiyle birlikte yeninden canlandırılması hedeflenmektedir. Konut kredilerinin yanı sıra bankalar enflasyon beklentisinin düşmesiyle birlikte kredilerinde enflasyon endeksli faiz oranları da uygulamaya başlamıştır.

Hafta İçi Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

Merkez Bankasının 25 Temmuz’da aldığı faiz indirimi kararının ardından özel bankaların bazıları kredi faizlerini indirdiğini açıklamaya başlamış ancak beklenen ilgiyi görmemiştir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan çağrıyla birlikte kamu bankaları rekabete dahil olmuş ve Cuma gününe kadar konut kredi faizlerinde %0,99 seviyesine kadar indirim yapmışlardır.

Konut kredisi faiz oranlarında %1 olan psikolojik eşiğin kırılmasının ardından yüzde 0,99 faiz oranlı konut kredileri önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşlara sunulmaya başlayacak.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından arka arkaya gelen haberler sonucunda 500 bin TL’ye kadar olan konut kredileri için %0,99 faiz oranı uygulanacağı açıklanmıştır. Kamu bankalarında geçerli olmak üzere bu faiz indirimlerinin ihtiyaç ve tüketici kredilerinde de devam etmesi beklenmektedir. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte vatandaşları sevindiren bir başka haber ise konut kredilerinde vade sürelerinin 180 aya kadar yükseltilmesi olmuştur.

Bankaları En Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları!

Merkez Bankasının politika faiz indirimi ve enflasyon tahmini düşürmesinin üzerine bankaların üzerindeki ekonomik baskılar oldukça azalmıştır. Geçtiğimiz hafta boyunca bir bir açıklanan indirim kararlarının ardından bankacılık sektöründe yeni bir rekabet ortamı oluşmuştur. Bankaların hafta başından itibaren yaptıkları güncel indirimli konut kredisi faiz oranları;

  • Ziraat Bankası 500 bin TL’ye kadar kredi – %0,99
  • Vakıfbank konut kredisi – %0,99 – %1,19 (maaş müşterileri için)
  • Halkbank konut kredisi – %0,99 ve %1,39

Şeklinde belirlenmiştir. Kamu bankalarından talep edilecek olan konut kredilerinin faiz oranları kredi miktarına ve vade seçeneklerine göre değişiklik gösterecektir. Bunun yanı sıra bankaların maaş müşterisi olmanız da sizin kredi çekerken daha avantajlı faiz oranlarından yararlanmanıza yardımcı olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here