Bankacılık

Faizler düşüyor, kredi fırsatları yolda! Ucuza ev, araba dönemi…

Merkez bankasından gelen bu hamle bankaların müşterilerine ait mevduat hesapları üzerinde uygulanabilecek. Yapılacak uygulama kapsamında azami faiz oranları bankaların insiyatifine sunulacak. Alınan bu yeni karar resmi gazetede yayınlandı. Konu üzerine yorumlar yapılmaya başlandı.

Hesaplarda Oluşan Farkı Merkez Bankası Karşılayacak

Merkez Bankasının aldığı yeni karar ile birlikte yaşanan gelişmeler Profesör Dr. Sefer Şener tarafından detaylı bir şekilde ele alındı. Yapılan bu hamle doğrultusunda şöyle bir açıklamada bulundu: “Vatandaşlar şunu bilmelidir ki; alınan bu karar kur korumalı mevduat hesabı ile ilgilidir. Birikim olarak yatırımda bulunduğunuz altın ya da dövizleriniz bu düzenleme kapsamından faydalanabilir. Bunun için bankaya başvuruda bulunarak kur korumalı modele geçiş yapmanız gerekiyor.” dedi. Arada herhangi bir fark oluşursa bu tutarı Merkez Bankası ödemeyi kabul ediyor. Eski sistemde oluşan farkı Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılıyordu.

Ucuza Kredi Dönemi Başlıyor

Açılan hesap içerisinde bulunan TL sınırı yüzde 17-18 oranında belirlenecek. Kişi istediğinde bankadan kredi almaya başvurulabilecek ve bu başvuruda daha avantajlı olacak. Yapılan bu hamlenin kurda yaşanan dalgalanmayı durduracağını düşünen Şener, özellikle büyük çaplı işletmelerden hamle bekliyor. Vatandaş istediği anda daha ucuza kredi bulabilecek ve bu işletmeler için büyük kolaylık olacak, diye ekledi. Kur stabilize edilerek sabit hale gelecek. Bu da vatandaşın istediğinde ucuza kredi bulabilmesini sağlayacak. Yurtdışında yaşayan Türkler içinde bu durum büyük avantaj sağlayacak. Özellikle Hollanda, Fransa ya da Almanya'da bulunan Türk vatandaşların döviz hesapları eğer kur korumalı mevduat sisteminden faydalanırsa elde edilen kazancın yüksek getirisi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.