FATF kripto rehberi, sektörü bankalarla uyumlu hale getiriyor!

FATF Politika Analisti Ken Menz, FATF'nin mesajının, ülkelerin bu standartları şimdi uygulaması gerektiği yönünde olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
FATF kripto rehberi, sektörü bankalarla uyumlu hale getiriyor!
FATF Politika Analisti Ken Menz, FATF'nin mesajının, ülkelerin bu standartları şimdi uygulaması gerektiği yönünde olduğunu söyledi.
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Küresel kara para aklamayla mücadele (AML) ajansı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto para birimi ve sanal varlıklarla ilgilenen firmalar için güncellenmiş kılavuzunu yayınladı.

Gelişmekte olan endüstrinin çoğunu bankalar için mevcut düzenleyici çerçeveye dahil etmek için tasarlanmış görünüyor.


Nisan 2021'den endüstri geri bildirimlerini dahil ettikten sonra, Perşembe günü yayınlanan sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP'ler) için güncellenmiş kurallar , hem merkezi hem de merkezi olmayan kripto firmaları için düzenlemenin geldiğinin sinyalini veriyor.

2018'den bu yana FATF, VASP'leri ve sanal varlıkları tanımlamaya çalışan bir dizi taslak belge ve çalışma grubu belgesi yayınladı ve ayrıca ülkelerin kripto için " Seyahat Kuralı " nı nasıl uyguladıklarını, yani VASP'lerin işlemler için müşteri verilerini paylaşması şartının kısaltmasını önerdi. belirli bir eşiğin üzerinde.

Yeni eklemeler yapıldı

Daha yakın zamanlarda, FATF, “barındırılmayan cüzdanlar” (genellikle kripto kullanıcıları arasında saklamaya tabi olmayan cüzdanlar olarak anılır) ile yapılan ve bu cüzdanlardan yapılan işlemleri hesaba katmaya çalıştı ve ayrıca çerçevesine merkezi olmayan finans (DeFi), değiştirilemez gibi yeni alanlar ekledi. belirteçler (NFT'ler) ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO'lar).

FATF Politika Analisti Ken Menz CoinDesk ile yaptığı röportajda, “Hem ülkelerin hem de özel sektörün bunu pratikte nasıl uygulayabilecekleri konusunda FATF düzeyinden daha fazla rehberlik istediği bir dizi alan olduğunun farkındayız” dedi. “Bence bu, sanal varlık ekosisteminin ne kadar hızlı değiştiğini ve yeni teknolojilerin, yeni işletmelerin, yeni modellerin ne kadar hızlı ortaya çıktığını gerçekten gösteriyor. Bence bu sektörde meydana gelen yeni her şeyi takip etmenin herkes için bir meydan okuma olduğunu düşünüyorum. "

FATF'nin güncellenmiş kılavuzunun yayınlanması, VASP'lerin uyumlu hale gelmesinin aciliyetini artıracak olsa da, düzenleyicilerin, VASP'lerin ve Seyahat Kuralı hizmet sağlayıcılarının kendilerine işaret ettiği gerçek dünya sorunlarını kabul ederek, ilk kullanıma sunma sırasında esnek olmaları yönünde bir tavsiye de bulunmaktadır.

Kripto AML firması Notabene CEO'su Pelle Braendgaard, "FATF, temel olarak düzenleyicilerin Seyahat Kuralı'nın uygulanmasına aşamalı bir yaklaşım benimseyebileceğini söylüyor, böylece [yerel] VASP'leri bunu gerçekçi bir şekilde uygulayabilir" dedi . "Ayrıca, örneğin gelişmekte olan dünyadaki firmaları dışlamaktan kaçınmak için VASP'lerin uyumlu olmayan yargı bölgelerinde VASP'lerle işlem yapmaya devam edebilmelerini tavsiye ediyorlar."

Menz, FATF'nin mesajının, ülkelerin bu standartları şimdi uygulaması gerektiği yönünde olduğunu belirtti. Ancak, Seyahat Kuralını örnek olarak kullanarak, bu uygulamada, bunun uygulanmasına yönelik aşamalı veya aşamalı bir yaklaşımı düşünmek isteyebilirler.

"Bunu yapmak için uyumluluk araçlarını oluşturmak için çok çaba harcandığını biliyoruz. Ve bir VASP'ın uyum sağlamalarını sağlamak için gerekli teknolojilere yatırım yapması için belirli bir zaman düzeyi olabilir," dedi Menz.

Son on yıldır yalnızca inovasyona odaklanan bir sektör üzerinde düzenleyici oyun alanını eşitlemenin ne gibi bir etkisi olacağı açık bir sorudur.

Elliptic'te politika ve düzenleyici işler direktörü David Carlisle, kriptoda düzenleyici netliğe çok ihtiyaç duyulduğunu ve FATF'nin sanal varlıkların görmezden gelinemeyecek kadar büyük olduğunun kabulünün ana akım benimsemeyi artırması gerektiğini söyledi.

Bu arada, Carlisle'a göre, FATF'nin güncellenmiş rehberliği, belki de sezgilere aykırı olarak, alana giren bankalar ve daha büyük finans kurumları için en büyük fırsatı sunabilir.

Carlisle, "Finansal düzenlemelere uymak zaman ve para gerektirir ve geçmişte uyumluluk kaynaklarına yatırım yapan işletmeler önemli bir başlangıç ​​yapacaktır" dedi. "Sanal varlık alanına girmek isteyen bankalar daha fazla düzenleyici netlik için istekliydi ve FATF onlara bu konuda büyük bir destek veriyor."

DeFi tanımlı

FATF standartlarının genellikle finansal aracılar için geçerli olduğu göz önüne alındığında, hızlı hareket eden DeFi arenası, rehberlik sağlamak için zor bir alan olduğunu kanıtladı. Kılavuz, bir DeFi düzenlemesi üzerinde "kontrol veya yeterli etkiyi" elinde bulunduranların AML amaçları için düzenlenmesi gerektiğini göstermektedir.

Bu, DeFi geliştiricilerinin bir DEX'teki madeni para listelerini kısıtlama yeteneğine sahip olduğu, kullanıcı erişimini sağlayan bir etki alanı işlettiği veya bir DeFi pazarının faaliyetlerine önemli bir şekilde müdahale edebildikleri durumlarda - bunlar tarafından çok iyi ele geçirilebilirler. düzenleme, Elliptic'ten Carlisle kaydetti.

“Yardımcı bir şekilde, kılavuz, belirli bir DeFi pazarındaki faaliyetler üzerinde bu tür bir etkiyi uygulamazlarsa, bireysel yönetişim token sahiplerinin düzenleyici çerçeveye girmemeleri gerektiğini açıklığa kavuşturuyor” dedi.

FATF'den Menz, kılavuzun FATF standartlarının bir DeFi düzenlemesinde nasıl uygulanabileceğini ortaya koyuyor ve ülkeleri VASP'nin tanımına kapsamlı bir yaklaşım benimsemeye teşvik ediyor, dedi.

“Yani, terminolojiye odaklanmamak, bir şeyin kendisini DeFi olarak adlandırıp adlandırmadığına odaklanmamak ve DeFi düzenlemelerinin sahibi-operatörleri dediğimiz şeye ve bunun olup olmayacağını belirlemede bu protokol üzerinde ne kadar kontrol veya yeterli etki olduğuna bakmak. VASP,” dedi Menz, şunları ekledi:

“DeFi, geçen yıl popülaritesini artırdı, ancak gelecekte nasıl gelişeceğini, geleneksel finansa ne ölçüde dahil edileceğini, protokollerin merkezi olmayan mı yoksa kısmen merkezi olmayan mı olacağını tam olarak bildiğimizi sanmıyorum. "

Önemli detaylar

Güncellenen kılavuz, önceki taslaklarla ilgili endişeleri gidermek için iyi niyetli bir çaba gösterse de, Seyahat Kuralı uyum sağlayıcısı Shyft Network'e göre, firmanın bu yılın başlarında FATF'ye verdiği yanıtta ana hatlarıyla belirtilen sorunlar, hala revize edilmesi gereken noktalar vardı .

Örneğin, FATF'nin geniş kapsamlı VASP tanımı, özellikle hızla genişleyen DAO'lar alanında, akıllı sözleşmeler adına mesajların imzalanmasında yer alabilecek anahtar imzalayanlar veya özel anahtar sahipleri kavramı etrafında belirli tutarsızlıklar yaratır.

Shyft'in kurucu ortağı Joseph Weinberg bir e- postada , FATF'nin güncellenmiş kılavuzunun yalnızca küçük bir nüans sağladığı ima, bir DAO'nun kilit imzacılarının bir VASP olarak sınıflandırılacağıdır .

Bir başka çekişme noktası, FATF'nin geliştirme şirketleri ile bireyler olan açık kaynaklı yazılım geliştiricileri arasındaki belirsiz ayrımdır. Weinberg, "Son kılavuz, 'geliştiriciler' teriminin kullanımı etrafında küçük düzenlemeler yapıyor, ancak geliştirme şirketleri ile açık yazılım geliştiricileri arasında ayrım yapmak için daha fazla netlik sağlanmadı, dedi.

Son olarak, banka düzeyinde bir AML çerçevesinin barındırılmayan cüzdanlara uygulanması büyük bir zorluk olmaya devam ettiğini söyledi. FATF'den, blockchain analitiğinin daha fazla kullanılmasının devreye girmesi gerektiğine dair bir tavsiye var, ancak kara para aklamayı azaltma söz konusu olduğunda, sorumluluk VASP'lerde.

Shyft'ten Weinberg, "Son kılavuz, VASP'ler barındırılmayan cüzdanlarla işlem yaptığında FATF beklentileri hakkında daha fazla netlik sağlamıyor ve aslında bu tür sanal varlık transferlerinin daha fazla inceleme ve sınırlamalar gerektiren daha yüksek riskli işlemler olarak ele alınması gerektiği fikrini güçlendiriyor" dedi.

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN