Para Piyasaları

FED Başkanı Powell stablecoin’ler için “kesin” konuştu: “Sabit coin’ler uygun şekilde düzenlenmeli”

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell Perşembe günü bir konferans görünümü sırasında stablecoin mevzuatı için çağrıda bulundu. Powell'ın yorumları, yaz boyunca bir stabilcoin taslağı taslağı yayınlamaya yönelik bir baskının başarısız olmasının ardından geldi.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, stabilcoinlerin finansal sistemde bir rol oynamak için “uygun şekilde düzenlenmesi” gerektiğini söyledi.

Powell, “Bununla ilgili mevzuata ihtiyacımız var” dedi. “Ödeme sonrası sabit paraları gerçekten elde eden bir düzenleyici çerçeve yok, biliyorsunuz ve bence ihtiyaç duyulan şey bu.”

Powell bu yorumları, Cato Başkanı ve CEO’su Peter Goettler’in Fed başkanıyla röportaj yaptığı Perşembe günü Cato Enstitüsü konferansında canlı yayın sırasında yaptı.

Powell, “Uygun yeniliğin önünde durmak istemiyoruz… Ancak para olduğu iddia edilen bir şeyin uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. “Bence düzenlemeye ihtiyacın var. İnsanlar bir şeyin para olduğunu düşünecekse, paranın niteliklerine sahip olması gerekir. Parayı alıp başka bir tüketici ürününe dönüştürmek isteyeceğinizi sanmıyorum.”

Powell, Stablecoin’lerin tüketicilere netlik, şeffaflık ve “çok likit yüksek kaliteli varlıkların tam rezervlerini” sağlaması gerektiğini söyledi.

Washington milletvekilleri aylardır kapalı kapılar ardında bir stablecoin faturası üzerinde çalışıyorlar. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi başkanı Maxine Waters ve sıradaki Cumhuriyetçi Cumhuriyetçi Patrick McHenry, Temmuz ayında stablecoin mevzuatının taslak metnini yayınlamaya zorladı, ancak başarısız oldular.

Powell, 40 dakikalık röportajı sırasında dijital dolar olasılığını da ele aldı. Fed, bir merkez bankası dijital para birimi çıkarılıp çıkarılmayacağını değerlendiriyor ve mahremiyet gibi konuları tartıyor.

Powell, “Hem yürütme organından hem de Kongre’den ideal olarak belirli bir yetkilendirme yasası biçiminde net destek almadan bir CBDC ihracına devam etmeyi düşünmüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.