Ekonomi

FED Eylül ayı faiz kararını ne zaman açıklayacak? FED Eylül ayı toplantısı hangi gün ve saat kaçta?

Eylül ayının gelişi ile beraber FED toplantısının tarihi merak edilmeye başlandı. Enflasyon verileri gittikçe artış gösteriyor. Bu durumda FED toplantısında alınacak yeni faiz kararlarının daha kritik olacağını öngörülüyor.

FED TOPLANTISI HANGİ GÜN YAPILACAK?

Amerika’nın merkezi bankacılık sistemi olan FED aldığı kararlar ile piyasaların dengesini bir anda değiştirebiliyor. Eylül ayı içerisinde yapılacak olan toplantının tarihi de belli oldu. Gözler toplantının yapılacağı güne çevrildi. 20 ve 21 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan toplantının kararları 22 Eylül tarihinde açıklanacak.

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED’in toplantı kararlarına yönelik net saat ise 22 Eylül saat 21.00’da kamuoyu ile paylaşılacak.

FED FAİZ BEKLENTİSİ OLUŞTU!

Amerika’da enflasyon geçtiğimizde ay bir miktar gerileme kaydetti. Bu nedenle FED faiz kararında 75 baz puan artırılacağı yönünde ihtimaller düşünülüyor. FED’in yeni kararı alacağı gün yaklaştıkça piyasalardaki küresel para kaynaklarında da fiyat dalgalanmaları etkisini gösteriyor.

EKONOMİSTLER FED VE ECB KARARI İÇİN NE DÜŞÜNÜYOr?

Küresel çaplı resesyon krizi enflasyon ile birleşince Merkez Bankasının atacağı adımlarda farklı bir yönelim oluşuyor. Ekonomistlere göre önümüzdeki süreçte FED’in aylık faiz artırım kararı 75 baz puanı bulacak. Öte yandan yarın açıklanması beklenen Avrupa Merkez Bankası faiz artırımına yönelik de beklenti 75 baz puan yükselmesi yönünde seyrediyor.

FED FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLİYOR?

FED’in faiz kararı küresel ekonomilerde özellikle Türkiye piyasalarında da etkisini gösteriyor. Alınan kararlar ile beraber altın, dolar, borsa yatırımları ya da kripto para yatırımlarında bir anda fiyat farkı oluşuyor. Fiyatlarda yaşanan piyasa dalgalanmaları FED’in faiz kararının geleceği güne kadar dalgalı seyrini koruyor. Temmuz ayı kararlarına bakıldığında ise FED başkanı Powell: “Enflasyonu düşürebilmek için faiz artışlarına devam edeceğiz” sinyalini verdi. Temmuz ayında politika faizini 75 baz puan artırma kararı aldı. Alınan karar sonrasında faizde %2,25 ile %2,50 seviyelerinde yükselme fark edildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.