Ekonomi

FED faiz kararı öncesi ve sonrası piyasalar dengesini yitirdi: Dolar/TL kuru 20 yılın zirvesini gördü! Altın, dolar, borsa hisselerinde son durum…

FED toplantısı tamamlandı. Toplantı öncesinde borsalar üzerindeki baskı düşüşü beraberinde getirmişti. FED kararı açıklandıktan sonra faiz artışındaki belirsizlikle mücadele en azından hisse senedi yatırımcıları için rahatlama sağlayacak. FED başkanı Jerome Powell şahin tutumunu koruma tavrı toplantı öncesinde Amerikan borsalarındaki düşüş ile kendini hissettirdi. Borsadaki baskı S&P 500 hisselerinde %6,2, Nasdaq 100 listelerinde %7’lik düşüşü beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz aylardaki veriler dikkate alındığında S&P 500 alınan FED kararının ardından sürekli olarak yükselme kaydetmişti. Fakat Ocak, Mart ve Haziran aylarında toplantının yapılmasına az bir zaman kala sert düşüşler yaşanmıştı. Yaşanan bu hızlı düşüşün ardından toparlama süreci %6 ile %9 arasında gerçekleşmişti.

FED KARARI ÖNCESİ PİYASALAR

FED’in yıl içerisinde 5 kez faiz artırımına gitmesi politika faizinin %3,25’e yükselme olasılığını artırıyor. Bu 10 yıllık tahvil getirileri üzerinden değerlendirildiğinde %3,5 seviyesini işaret ediyor. Oluşan bu rakam 2011 yılından beri en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu durum pek çok yatırımcının hissesini elden çıkarmasına neden oldu. Öte yandan bu düşüşler hisse senetleri için bir de bir destek kaynağı oluşturuyor. Bank of America aylık anket sonuçlarına göre fon yöneticileri en zayıf hisse senedini oluşturuyor. Nakit seviyelerde ise rekor düzeye ulaşılıyor.

FED FAİZ KARARI NE OLDU?

FED aylardan sonra 3.kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitme kararı aldı. Bu da güne sert bir düşüşle başlamayı beraberinde getirdi. Agresif faiz artırımı kapanışta negatif bir süreci beraberinde getirdi. FED’in faiz kararı ardından Amerika’nın 10 yıllık tahvil faizi %3,6’ya kadar yükseliş gösterdi.

FED SONRASI DOLAR/TL KURU, GRAM VE ONS ALTIN, PETROLDE SON DURUM…

Dolar/TL kuru bu sabah saatleri itibariyle rekor seviyeye ulaştı. Gram altında ise düşüşler devam ediyor. Merkez Bankası saat 14.00’da faiz kararını açıkladı. %3,25’e yükseldi. Dolar kuru 18,33’e kadar dayandı. Ons altın 1.660 doların altına geriledi. Ardından 1.686 dolara yükseldi. Gram altın ise 978 TL’ye geriledi. Ardından 993’e kadar yükseldi.

Karar açıklandıktan sonra Brent petrolün varil fiyatında da dalgalı seyri fark edildi. Önce 89 dolara kadar geriledi. Ardından 91 dolara yükseldi. Açıklanan rakamlar ile dolar bugün itibariyle 20 yılın zirvesine ulaşmış oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.