Para Piyasaları

Fed’in faiz kararı önce borsaları, ardından kripto paraları çok sert vurdu!

Küresel finans piyasalarında ve kripto para piyasalarında gözler bir süredir ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararındaydı. Fed, 3-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen FOMC toplantıları sonrasında faiz kararını açıkladı. Fed’in faiz açıklamasının artından kripto para piyasalarında ilk olarak hafif yükseliş hareketi görülmüş olsa da bu yükselişlerde devamlılık sağlanamadı. ABD borsalarında yaşanan sert düşüş, bu hafif yükseliş sonrası kripto para piyasalarına da yansıdı ve lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yaklaşık %10 oranda değer kaybetti. Bitcoin’de yaşanan sert düşüş, genel olarak altcoinler üzerinde de etkisini gösterdi.

Fed Faizi 50 Baz Puan Artırdı

Uzun bir süredir düşüş eğiliminde seyreden kripto para piyasası, hala toparlanma eğilimi gösteremiyor. Kasım 2021 döneminden bu yana küçük ataklar dışında yükseliş hareketleri gösteremeyen kripto para piyasası, Fed’in faizi 50 baz puan artırması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarını açıklamasının ardından hafif bir yükseliş eğilimine girdi.

Kripto Paralardaki Yükseliş Tahminleri Tutmadı

Fed kararı sonrası Bitcoin, ilk etapta yaklaşık %5 değer artışı yaşamış ve 40 bin dolar sınırına kadar yaklaşmıştı. Ancak Bitcoin elde ettiği bu değer kazancını kalıcı hale getiremedi ve değer artışı süreci uzun sürmedi. Birçok uzman ve analist, Bitcoin ve genel olarak kripto paralar hakkında kısa vadede yükseliş öngörüsünde bulunmuştu ancak bu tahminler başarıya ulaşmadı. Kripto para piyasasındaki düşüşe benzer şekilde, ABD borsalarında da çok sert bir düşüş yaşandı.

Kripto Paralarla Borsalar Arasındaki Korelasyon

Faizdeki artışla birlikte ABD borsaları çakıldı. Dow Jones %3,12 oranda düşüş ile 32 bin 997 puan, Nasdaq %3,2 oranda düşüş ile 154,9 puan, S&P 500 ise %3,56 oranda düşüşle 4146 puan seviyesinden kapanış yaptı. Dönemsel olarak farklı yatırım araçları ile korelasyon içine giren kripto paralar, bu kez de ABD borsaları ile kurduğu korelasyonu yinelemiş oldu.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.