EkonomiPara Piyasaları

FED’in faiz kararı öncesinde Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten yeni değerlendirme: Tam sınırda bekliyoruz!

Bir süredir yükselişte olan dolar kuru karşısında değer kaybeden para ve altın piyasası, yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların kafalarını karıştırmaya devam ediyor. Ciddi kayıplar yaşayan altın fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, güncel yorumlarını yayınladı.

BORSADA YAŞANAN KAYIPLARI DEĞERLENDİRDİ!

Ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler hem potansiyel yatırımcılar hem yatırımcılar hem de diğer vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken bir süredir rekorlara koşan ve sonunda da 3 bin 500 seviyesini aşan Borsa İstanbul, yakın takibe alındı. Son kayıplar ile birlikte 3 bin 272 seviyesine kadar gerileyen Borsa İstanbul, bankacılık sektöründe önemli düşüşlere tanıklık etti. Borsa İstanbul’da yaşanan olumsuz gelişmelere ve kaydedilen kayıplara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yeni yorumlarını yayınladı.

Borsa İstanbul’da özellikle bankacılık sektöründe yaşanan ciddi kayıplar dikkat çekerken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yaşanan düşüşler şu an için sürpriz değil. 2 bin 900 seviyesine kadar bir düzeltme yapılmasını beklediğimi belirtmek isterim. Borsa dolar kuru ile kıyaslandığında yabancı yatırımcılar için oldukça ucuz kalıyor. Her şeyi ile bankacılık sektörüne giren birçok yatırımcı var. Aslında bankacılık sektörü riski barındıran bir sektör. Yaşanan kayıplardan sonra tepki alımlarının olduğu görülüyor. Borsa buna karşın ara ara çeşitli düzeltmeler yapacaktır. Merkez Bankası da bu hafta faiz kararını açıklayacak, bu bakımdan bir belirsizlik hakim.”

ALTININ DÜŞÜŞÜNÜ DEĞERLENDİRDİ!

Geçtiğimiz haftalarda yükselmeye başlayan dolar kuru karşısında değer kaybeden sonrasında ise kısa süreli bir toparlanma sürecine giren altın fiyatları, ABD enflasyonunun açıklanmasından sonra tekrar gerilemeye başladı. Yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından yakından takip edilen altın piyasasında düşüşlerin sürüp sürmeyeceği merak edilirken Altın ve Para Piyasaları yeni değerlendirmelerinde bu konuya da değindi.

Ekonomi piyasalarında gözlenen gelişmelere bağlı olarak altın fiyatlarının düşüşe geçmesi karşısında yeni yorumlarını yayınlayan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Şu an tam sınırda bekliyoruz. Bin 650 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altında, bin 670 dolar seviyelerini görüyoruz. Yatay seyir devam ediyor. Ons altın için bu hafta bant aralığı bin 650- bin 700 dolar seviyesi. FED tarafından açıklanacak faiz kararının artış yönünde olacağı düşünülüyor. Bu noktada faiz miktarı ve yapılan açıklamalar, ons altının fiyatlandırılmasında biri kırılım yaşatacak.

FED NE KADAR FAİZ ARTTIRACAK?

Dünden beri süren FED faiz toplantısı, bu akşam saat 21:00 itibari ile bir karara bağlanacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “FED 50 mi, 75 mi, yoksa 100 mü arttırım yapacak henüz belli değil” ifadelerini kullandı

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.