Fidelity'nin 'Fiziksel' Bitcoin ETF'si Kanada'da Ticarete Başlıyor

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada , Fidelity Canada'nın ülkede spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) teklifini başlattığını söyledi..

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Fidelity Advantage Bitcoin ETF, Kanada doları versiyonu için FBTC ve ABD doları versiyonu için FBTC.U borsa sembolü altında Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda (TSX) işlem görmeye başladı. Fidelity Advantage Bitcoin ETF Fonu, teklifin yatırım fonu versiyonudur ve tüm varlıklarını ETF'ye yatırır.

Fidelity Kanada Ürün ve Pazarlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Kelly Creelman yaptığı açıklamada, "Fidelity'nin gücü ve ölçeğiyle desteklenen, profesyonelce yönetilen bir bitcoin ETF ve ETF fonu sunmaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Fidelity Investments Canada ULC, Fidelity Investments Inc'in Kanada koludur. Kasım ayında, varlık yöneticisi , bugün başlatılan bitcoin ETF tarafından kaldıraç olarak kullanılan kurumsal bir bitcoin ticaret ve saklama platformu olan Fidelity Clearing'i başlatmak için ülkenin düzenleyicilerinden onay aldı . Kanada'daki kurumsal yatırımcılar için bitcoin ticareti ve saklama hizmetleri sunan ilk Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumudur (IIROC).

Fidelity Avantajı Bitcoin ETF ABD piyasalarında mevcut ürünlerden farklı fiili Bitcoin yatırım yapar. Ekim ayında, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ABD'deki ilk bitcoin bağlantılı bitcoin ETF'yi onayladı; ancak ProShares Bitcoin Strategy ETF , bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar. Bu tür bir yatırım aracıyla ilişkili artan maliyetler ve riskler, diğer varlık yöneticilerinin gelecekteki listeler için başvuruları bırakmasına ve Amerikan pazarlarında bir spot teklifi onaylaması için SEC'e baskı yapmalarına neden oldu .

Mart ayında Fidelity , ABD'de bir spot bitcoin ETF'yi listelemek için başvuruda bulundu , ancak ülkenin düzenleyicilerinin doğrudan bitcoin maruziyeti için uygun bir yolu onaylamak için ne zaman dava açacağı belli değil. Kuzey Amerika'da piyasaya sürülen türünün ilk ürünü Şubat ayında Kanada'da listelendi ve yatırımcıların artan iştahı henüz SEC'de yankı uyandırmadı.

Komisyon, bitcoin piyasalarında spot bitcoin ETF'nin başlatılmasını sağlamak için henüz "yeterli yatırımcı koruması olmadığını" iddia etti. Başkanı Gary Gensler dün konuyla ilgili konuştu ve bir listelemenin gerçekleşmesi için ihraççıların uyması gereken bazı gereksinimleri listeledi. SEC'in masasında onay bekleyen büyüyen bir dosya yığını var.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber