Para Piyasaları

FIFA 2022 Katar Dünya Kupası için NFT koleksiyonu hazırlıyor! Koleksiyonda neler olacak?

Kripto paralar, geçtiğimiz yıl genelinde birçok farklı endüstri ile entegrasyon sağlamayı başardı. Kripto para ekosistemine yıl boyunca milyonlarca yeni yatırımcının dahil olması ve sektöre akan sermayenin katlanarak artması, haliyle markaları ve kuruluşları da harekete geçirdi. Her ne kadar birçok hükümet kripto paraların bu büyümesi karşısında olumsuz çizgide yaptırım girişimleri ile yer almaya başlamış olsa da sektördeki büyüme, beraberinde birçok sponsorluk ve reklam anlaşmasını da getirdi.

Spor, eğlence ve sanat dünyasında kripto paraların artık çok daha fazla yer alması alışılmış bir durum haline gelirken, benzer adımların NFT (Non Fungible Token) sektöründe de atıldığı görülüyor. Bu durumun en net ve en son örneklerinden biri de FIFA’dan geldi. Dünyanın yetkili futbol yönetim organı olan FIFA, 2022 Katar Dünya Kupası için NFT koleksiyon çalışmasını başlattı.

FIFA DİJİTAL KOLEKSİYON HAZIRLIYOR

FIFA, 2022 Katar Dünya Kupası’na özel olarak, turnuva tarihi boyunca yaşanmış olan önemli anları, gol sevinçlerini, ikonik sahneleri, akıllara kazınmış kutlama görüntülerini ve daha birçok hatırayı, bir NFT koleksiyonu olarak sunmaya hazırlanıyor. FIFA’nın yakında çıkaracağı koleksiyon, Algrond blok zincirinde oluşturuluyor. Futbolun en üst düzey yönetim organı olan FIFA, 2022 Dünya Kupası öncesinde Algorand blok zinciri üzerindeki dijital koleksiyon projesi çalışmalarına başladı.

FIFA tarafından yapılan açıklamalara göre söz konusu dijital koleksiyon projesi bu ayın sonunda “FIFA+” adıyla piyasaya sürülecek. Ayrıca proje Dünya Kupası ve Kadınlar Dünya Kupası’ndan efsane hatıraları da içerecek. Projede sadece turnuvadaki ikonik futbol sahnelerinin yanı sıra sanat eserlerinin de yer alacağı belirtiliyor. Bu nedenle de projenin, daha önce basketbol odaklı NBA Top Shot NFT spor koleksiyonu projesine benzeyebileceği ifade ediliyor.

TARAFTARLAR TURNUVANIN BİR PARÇASI OLABİLECEK

FIFA’nın Algorand işbirliğinde hazırladığı dijital koleksiyon projesi hakkında önemli bir açıklama FIFA’nın Baş Marka Sorumlusu Romy Gai’den geldi. Gai, heyecan veren duyuru ile FIFA koleksiyon ürünlerinin artık tüm futbol severler tarafından kullanılabileceğini, futbol tutkunlarının bu proje sayesinde artık FIFA Dünya Kupası’nın bir parçası olabileceklerini dile getirdi. Gai bir diğer yandan, dünyanın her tarafından futbol taraftarlarının oyuna yeni ve heyecan verici biçimlerde katılım sağlayabileceklerini de söyledi.

ALGORAND NEDİR, AVANTAJLARI NELER?

FIFA’nın dijital koleksiyon için işbirliği sağladığı Algorand, blok zinciri üçlemesi olarak bilinen hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik oluşumlarının tamamına ulaşmadaki sorunları çözmek için oluşturulmuş merkezi olmayan bir ağdır. Algorand blok zinciri ağı, Haziran 2019’da bilgisayar bilimcisi ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından başlatılmıştı. Algorand ağı üzerinde herkes izinsiz şekilde ve açık kaynaklı olarak proje inşa edebilir.

Algorand, hızlı işlemlerde neredeyse anında kesinliğe ulaşmaya güçlü biçimde odaklanan ödeme kapsamlı bir ağ olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da saniyede 1.000’den fazla işlemin gerçekleşmesi ve 5 saniyeden daha kısa sürede işlem kesinliğinin sağlanmasına olanak tanımaktadır. Algorand’ın NFT projeleri için pek kullanılmadığı biliniyor. Bu tür koleksiyonlar için en çok kullanılan blok zincirleri arasında Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) yer alıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.