Finansal analiz nedir, nasıl yapılır? Finansal analiz türleri

Finansal analiz hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları yazımızda hazırladık. Finansal analiz nedir, nasıl yapılır? Finansal analiz türleri ve özellikleri hakkında detayları inceleyebilirsiniz. Ayrıca teknik analiz, temel analiz gibi kavramlar hakkında da örnekler ve bilgiler yazımızda yer alıyor.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Finansal analiz, günümüzde oldukça önemli yer tutan bir kavram. Peki, finansal analiz nedir, nasıl yapılır? Finansal analiz ile alakalı merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda hazırladık.

finansal analiz

FİNANSAL ANALİZ NEDİR? TANIMI

Finansal analiz, performanslarını ve uygunluklarını belirlemek için işletmeleri, projeleri, bütçeleri ve finansla ilgili diğer işlemleri değerlendirme sürecidir. Tipik olarak finansal analiz, bir işletmenin istikrarlı, çözücü , likit veya parasal bir yatırımı garanti edecek kadar kârlı olup olmadığını analiz etmek için kullanılır .

  • Finansal analiz, şirket içinde yapılırsa, fon yöneticilerinin gelecekteki iş kararları vermelerine veya geçmiş başarılar için geçmiş eğilimleri gözden geçirmelerine yardımcı olabilir.
  • Dışarıdan yapılırsa, finansal analiz yatırımcıların mümkün olan en iyi yatırım fırsatlarını seçmelerine yardımcı olabilir.
  • Temel analiz ve teknik analiz, iki ana finansal analiz türüdür.
  • Temel analiz, bir menkul kıymetin gerçek değerini belirlemek için oranları ve mali tablo verilerini kullanır.
  • Teknik analiz, bir menkul kıymetin değerinin zaten fiyatı tarafından belirlendiğini varsayar ve bunun yerine zaman içindeki değer eğilimlerine odaklanır.

FİNANSAL ANALİZ NİÇİN YAPILIR?

Finansal analiz, ekonomik eğilimleri değerlendirmek, finansal politikayı belirlemek, ticari faaliyetler için uzun vadeli planlar oluşturmak ve yatırım için projeleri veya şirketleri belirlemek için kullanılır. Bu, finansal sayıların ve verilerin sentezi yoluyla yapılır. Bir mali analist, bir şirketin mali tablolarını, gelir tablosunu, bilançosunu ve nakit akışı tablosunu etraflıca inceleyecektir. Finansal analiz hem kurumsal finansman hem de yatırım finansmanı ortamlarında yapılabilir.

Mali verileri analiz etmenin en yaygın yollarından biri, diğer şirketlerinkiyle veya şirketin kendi geçmiş performansıyla karşılaştırmak için mali tablolardaki verilerden oranları hesaplamaktır. Örneğin, varlıkların getirisi (ROA), bir şirketin varlıklarını kullanmada ne kadar verimli olduğunu belirlemek ve bir kârlılık ölçüsü olarak kullanılan yaygın bir orandır. Bu oran, aynı sektördeki birkaç şirket için hesaplanabilir ve daha büyük bir analizin parçası olarak birbirleriyle karşılaştırılabilir.

finansal analiz

KURUMSAL FİNANSAL ANALİZ NEDİR?

Kurumsal finansta analiz, muhasebe departmanı tarafından dahili olarak yapılır ve iş karar verme sürecini iyileştirmek için yönetimle paylaşılır. Bu tür dahili analiz, yürütülmeye değer projeleri bulmak için net bugünkü değer (NPV) ve dahili getiri oranı (IRR) gibi oranları içerebilir .

Birçok şirket müşterilerine kredi açmaktadır. Sonuç olarak, satışlardan elde edilen nakit girişi bir süre gecikebilir. Alacak bakiyesi büyük olan şirketler için, şirketin bir kredi satışını nakde çevirmek için gereken süreyi belirlemesine yardımcı olan ödenmemiş satış günlerini (DSO) izlemek yararlıdır . Ortalama tahsilat süresi , bir şirketin genel nakit dönüşüm döngüsünün önemli bir yönüdür .

Kurumsal finansal analizin önemli bir alanı, bir şirketin net kazanç veya kar marjı gibi geçmiş performansının, şirketin gelecekteki performansının bir tahminine çıkarılmasını içerir. Bu tür tarihsel eğilim analizi, mevsimsel eğilimleri belirlemek için faydalıdır.

Örneğin, perakendeciler Noel'e kadar olan birkaç ay içinde satışlarda ciddi bir artış görebilirler. Bu, işletmenin bütçeleri tahmin etmesine ve geçmiş trendlere dayalı olarak gerekli minimum envanter seviyeleri gibi kararlar almasına olanak tanır.

YATIRIM FİNANSAL ANALİZİ NEDİR?

Yatırım finansmanında, şirket dışından bir analist, yatırım amaçlı bir analiz yürütür. Analistler, yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya bir yatırım yaklaşımı yürütebilir. Yukarıdan aşağıya bir yaklaşım, önce yüksek performanslı sektörler gibi makroekonomik fırsatları arar ve daha sonra o sektördeki en iyi şirketleri bulmak için detaya iner. Bu noktadan sonra, belirli bir şirketin temellerine son olarak bakarak potansiyel olarak başarılı olanları yatırım olarak seçmek için belirli şirketlerin hisse senetlerini daha fazla analiz ederler  .

Aşağıdan yukarıya yaklaşım ise belirli bir şirkete bakar ve kurumsal finansal analizde kullanılanlara benzer bir oran analizi yapar , yatırım göstergeleri olarak geçmiş performansa ve gelecekteki beklenen performansa bakar. Aşağıdan yukarıya yatırım, yatırımcıları   her şeyden önce mikroekonomik faktörleri dikkate almaya zorlar. Bu faktörler, bir şirketin genel mali durumunu, mali tabloların analizini, sunulan ürün ve hizmetleri, arz ve talebi ve zaman içindeki kurumsal performansın diğer bireysel göstergelerini içerir.

finansal analiz

FİNANSAL ANALİZ TÜRLERİ NELERDİR?

İki tür finansal analiz vardır: temel analiz ve teknik analiz .

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz , işletmenin değerini belirlemek için bir şirketin hisse başına kazanç (EPS) gibi mali tablolardaki verilerden toplanan oranları kullanır . Analist, şirketi çevreleyen ekonomik ve finansal durumların kapsamlı bir incelemesine ek olarak oran analizini kullanarak , güvenlik için gerçek bir değere ulaşabilir. Nihai hedef, bir yatırımcının, menkul kıymetin değerinin düşük mü yoksa aşırı değerli mi olduğunu görmek için bir menkul kıymetin mevcut fiyatıyla karşılaştırabileceği bir sayıya ulaşmaktır.

Teknik Analiz

Teknik analiz, hareketli ortalamalar (MA) gibi ticaret faaliyetlerinden toplanan istatistiksel eğilimleri kullanır . Esasen teknik analiz, bir menkul kıymetin fiyatının halihazırda halka açık tüm bilgileri yansıttığını varsayar ve bunun yerine fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklanır  . Teknik analiz, bir menkul kıymetin temel niteliklerini analiz etmek yerine kalıpları ve trendleri arayarak fiyat trendlerinin ardındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışır.

FİNANSAL ANALİZİN ÖZELLİKLERİ

Temel analize bir örnek olarak, Discover Financial Services, 2020 dördüncü çeyrek hisse başına kazancını (EPS) 2,59 ABD Doları olarak bildirdi. Bu, 2019 EPS'nin üçüncü çeyreğine göre 2,25 dolardı. 1 Temel analiz kullanan bir finansal analist, bunu menkul kıymetin içsel değerini artırmanın olumlu bir işareti olarak kabul eder. Bununla birlikte, gelecekteki EPS projeksiyonlarının da yükseleceği tahmin edilebilir. Örneğin, Nasdaq.com'a göre, 2021'in ilk çeyreği EPS'sinin, 2020'nin ilk çeyreğine göre 1.36$'lık EPS'den 2.78$'a çıkacağı tahmin ediliyordu. 

finansal analiz

FİNANSAL ANALİZ NEDEN YARARLIDIR?

Finansal analizin amacı, bir işletmenin parasal bir yatırımı garanti edecek kadar istikrarlı, çözücü, likit veya kârlı olup olmadığını analiz etmektir. Ekonomik eğilimleri değerlendirmek, finansal politika belirlemek, ticari faaliyetler için uzun vadeli planlar oluşturmak ve yatırım için projeleri veya şirketleri belirlemek için kullanılır.

MALİ ANALİZ NASIL YAPILIR?

Finansal analiz hem kurumsal finansman hem de yatırım finansmanı ortamlarında yapılabilir. Bir finansal analist, bir şirketin finansal tablolarını (gelir tablosu, bilanço ve nakit akışı tablosu) kapsamlı bir şekilde inceleyecektir. Mali verileri analiz etmenin en yaygın yollarından biri, diğer şirketlerinkiyle veya şirketin kendi geçmiş performansıyla karşılaştırmak için mali tablolardaki verilerden oranları hesaplamaktır. Kurumsal finansal analizin önemli bir alanı, bir şirketin net kazanç veya kar marjı gibi geçmiş performansını, şirketin gelecekteki performansının bir tahmininde tahmin etmeyi içerir.

TEMEL ANALİZ NEDİR?

Temel analiz, işletmenin değerini belirlemek için bir şirketin hisse başına kazanç (EPS) gibi mali tablolardaki verilerden toplanan oranları kullanır. Analist, şirketi çevreleyen ekonomik ve finansal durumların kapsamlı bir incelemesine ek olarak oran analizini kullanarak, güvenlik için gerçek bir değere ulaşabilir. Nihai hedef, bir yatırımcının, menkul kıymetin değerinin düşük mü yoksa aşırı değerli mi olduğunu görmek için bir menkul kıymetin mevcut fiyatıyla karşılaştırabileceği bir sayıya ulaşmaktır.

TEKNİK ANALİZ NEDİR?

Teknik analiz, hareketli ortalamalar (MA) gibi piyasa faaliyetlerinden toplanan istatistiksel eğilimleri kullanır. Esasen teknik analiz, bir menkul kıymetin fiyatının halihazırda halka açık tüm bilgileri yansıttığını varsayar ve bunun yerine fiyat hareketlerinin istatistiksel analizine odaklanır. Teknik analiz, bir menkul kıymetin temel niteliklerini analiz etmek yerine kalıpları ve trendleri arayarak fiyat trendlerinin ardındaki piyasa duyarlılığını anlamaya çalışır.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber