Fitch Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü! Doların Akıbeti Ne Olacak?

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu bir kez daha düşürdü. Planlanan tarihten önce açıklanan güncelleme kararının nedenleri dikkat çekti. Fitch'in bu kararının ardından doların akıbeti ne olacak? Detaylar haberimizde...

0
105
Fitch'ten Son Dakika Açıklaması
Fitch'ten Son Dakika Açıklaması

Son dakika haberi olarak ajanslara düşen gelişmeye göre uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu olan Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Yatırımcılar kadar vatandaşları da yakından ilgilendiren bu gelişmeye göre Türkiye’nin kredi notu kaç oldu? Düşük kredi notu verilmesiyle birlikte doların akıbeti ne olacak, dolar tekrar yükselişe geçecek mi? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Normal şartlar altında 1 Kasım 2019 tarihinde açıklanması beklenen Fitch kredi notu değerlendirmesi daha erken bir tarihe alınarak açıklandı. Beklentilerin aksine Türkiye’nin kredi notu ortalaması bir kez daha düşürülmüş oldu. Fitch tarafından dünya kamuoyuna açıklanan güncellemede kredi değerlendirmesinin daha erken bir tarihte açıklanmasında asıl nedenin “Ülkede yaşanan gelişmeler” olduğu vurgulandı. Buna göre Türkiye’de yaşanan gelişmeler sebebiyle Fitch takviminden saparak kredi notu kararını son dakika gelişmesiyle duyurdu.

Türkiye’nin Kredi Notu Bir Kez Daha Düştü

Uluslararası kredi değerlendirme şirketi olan Fitch’in açıkladığı karar ile Türkiye’nin kredi notunun bir kez daha düşürüldüğü görüldü. Buna göre Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notu ortalaması BB seviyesinden BB- seviyesine geriledi. Bununla birlikte Türkiye’nin not görünümü ise negatif olarak değerlendirildi.

Kredi Notunun Düşürülmesindeki Nedenler Dikkat Çekici!

Fitch kuruluşundan yapılan açıklamada; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanının görevden alınması, S-400 sevkiyatının gerçekleşmesi gelişmeleriyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama riskinin yükselmesi kredi notunun düşürülmesine sebep olarak gösterildi. Öte yandan Türkiye’nin hedeflediği enflasyon rakamlarının düşürülmesinde geciktiği ve ekonomik hedeflerin dışında kalınması da kredi notunun negatife çekilmesinde önemli olduğu vurgulandı.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınarak yerine yardımcısı Murat Uysal’ın atanması, kurumsal bağımsızlıkta soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Bunun yanında dış finansman kaynaklarına erişim hususunda yabancı yatırımcının güveninin zedelenmesi ve finansal kaynaklara ulaşımda sıkıntıların ortaya çıkması da Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu bir kez daha düşürmesinde etkili olduğu belirtildi.

Öte yandan her ne kadar yapısal reformlara adımlar atılsa da genel olarak özel sektör finansman yönetimi konusunda hala belirsizliklerin sürmesi, finans sektörünün yetkilerinin bir kişide toplandığı ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedelendiği bir ortamda tahmin edilebilir kararların azalması düşük kredi notu olarak hanemize yazıldı.

S-400 Sevkiyatına Cevap Olarak Yorumlandı

Rusya’dan alınan S-400 savunma sisteminin ülkeye sevkiyatının resmen başlamasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulaması riskinin arttığına değinilen kararda, Merkez Bankası’ndan beklenilen faiz indirimi de kredi notunun düşük verilmesinde etkili oldu. Nitekim görevden alma kararının ardından kamuoyu açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi yönündeki beyanları, piyasalarda sert faiz indirimleri yaşanacağı beklentisini doğurmuştu. Bu noktada büyük faiz indirimlerinin yapılacağı beklentisiyle birlikte Türk Lirasında değer kaybının artacağı yönünde beklentiler gündeme geldi.

Her ne kadar Fitch kararında net bir şekilde belirtilmemiş olsa da kredi notunun planlanan 1 Kasım 2019 tarihi yerine daha erken bir tarihte açıklanmasının ABD’nin S-400 savunma sisteminin sevkiyatına müdahale olarak yorumlandı. Ekonomistler, ABD’nin aba altından sopa gösterdiği yorumlamasında bulunurken, apar topar açıklanan kredi notu değerlendirme kararının başka bir izahı olmadığını ifade etti.

Doların Akıbeti Ne Olacak?

Fitch kararının ardından doların akıbeti merak ediliyor. Piyasaların hafta sonu kapalı olması sebebiyle gözler Pazartesi gününe çevrildi. Bu kararın ardından yabancı yatırımcıların TL varlıkları satmaya başlaması halinde dolar kurunda yükseliş yaşanması mümkün gözüküyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here