Para Piyasaları

FTX CEO’sundan piyasa değerlendirmesi: Muhtemelen en kötü senaryoyu çoktan yaşadık!

Kripto para piyasaları, tarihi bir düşüş süreciyle karşı karşıya kaldı ve süreç hala sonlanmış değil. Kripto para piyasalarının en büyüğü konumunda bulunan Bitcoin (BTC), Kasım 2021’de 69 bin dolar ile ATH belirledikten sonra düşüş sürecine girdi ve geleneksel finans piyasalarını da etkisi altına alan birçok gelişmenin etkisiyle birlikte sert gerilemeler yaşadı. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uyguladığı parasal sıkılaştırma politikası ve faiz artırımlarıyla birlikte güçlenen dolar endeksi karşısında düşüş eğiliminde kalan Bitcoin, bu düşüşleriyle piyasa genelini de etkisi altına aldı.

Yatırımcılar ve genel olarak kripto para dünyasında yer alanlar, düşüşlerin devam edip etmeyeceğini, edecekse ne kadar süre devam edeceğini ve yükselişlerin başlayıp başlamayacağını merak ediyor. Bu konu hakkında birçok analist ve sektör temsilcisinden tahmin açıklamaları gelirken, konuya ilişkin bir kritik açıklama da küresel kripto para borsalarından biri olan FTX’in genç CEO’su Sam Bankman-Fried’dan geldi. SBF’ye göre kripto para piyasasında en kötü düşüşler muhtemelen sona erdi.

FTX CEO’SUNDAN UMUT DOLU AÇIKLAMALAR

En büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in genç ve milyarder CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), kripto para sektöründeki genel görünümle ilgili olarak CNBC’ye röportaj verdi. Ünlü CEO, piyasadaki en kötü düşüşlerin muhtemelen sona erdiğini belirtti ve açıklamasında “Bence asıl sancılı dönem 4 ay kadar önce yaşandı. Bundan sonra daha fazla sıkıntı yaşanacağını öngörmüyoruz. Piyasada durumlar büyük bir ölçüde istikrar yakaladı” sözlerini dile getirdi.

SBF, yatırımcıları heyecanlandıran açıklamalarıyla dikkat çekerken, gözler Bitcoin ve genel olarak kripto paralara etki edebileceği düşünülen Fed’in faiz kararına çevrildi. 2022 yılının başlarında, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye başlamasıyla birlikte daha spekülatif varlıklar üzerinde baskılar oluştu ve doların güç kazanmaya başladığı bu dönemde, risk iştahı azaldığı için yatırımcılar da sermayelerini riskli varlıklardan çekmeye başladı. Gelen satış baskılarının ardından 69 bin dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kıran Bitcoin, Haziran ayında 17 bin 700 dolara kadar geriledi.

DÜŞÜŞLERİN ALTCOINLER GENELİNE ETKİSİ

Kripto para piyasalarında bu düşüşleri, süreç halinde tetikleyen en büyük etken Fed’in faiz kararları olarak işaret edilse de ani çöküşleri tetikleyen en büyük faktör, Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan kriz oldu. Bitcoin’i sert şekilde etkileyen bu kriz, Bitcoin’in de diğer altcoinleri etkilemesiyle zincirleme şekilde tüm kripto para piyasasını etkisi altına almıştı.

Örneğin en büyük altcoin konumundaki Ethereum (ETH), Kasım 2021’de ulaştığı 4 bin 850 dolar seviyesinden, 2022’deki en düşük seviyesi olan 880 dolara kadar geriledi. Ayrıca düşüşlerden Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) gibi popüler kripto paralar da payını aldı.

KRİPTO ODAKLI ŞİRKETLER DE DÜŞÜŞLERDEN PAYINI ALDI

Piyasalarda ortaya çıkan bu tablo sadece kripto para birimlerini değil, sektördeki aktörleri de ciddi şekilde etkisi altına almıştı. Örneğin FTX borsası, BlockFi şirketine finansman ve Voyager Digital şirketine destek sağlayarak, Robinhood’dan da hisse satın alarak durumdan kötü etkilenen aktörleri kurtarıcı görevini üstlenmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.