Gündem

Galeriler satış yasağında kural tanımıyor: Araçların kilometrelerini yükselterek ilanı yenilediler

İkinci el oto satışında 15 Eylül tarihi itibariyle piyasalarda uygulanmaya başlanan 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu etkisini hissettiriyor. Galericilerin çoğu satış yasağını kırabilmek için farklı teknikler geliştiriyor. Gören duyanlar hayrete düşüyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından araç satışına getirilen yeni düzenleme hem arazi taşıtları hem de hem de otomobil satışında geçerli oluyor. İlk tescil tarihi göz önünde bulundurularak aracın 6 ay ve 6 bin kilometre geçmişi değerlendiriliyor. Gerekli şartlar karşılanana kadar 1 Temmuz 2023 tarihine kadar araçların pazarlaması ya da satışının yapılması mümkün olmuyor. Fiyatlardaki artışı engelleyebilmek için alınan bu karar galericiler tarafından beklenmeyen bir yolla aşılmaya çalışıldı.

ARAÇLARI KİLOMETRELERİ İLE OYNANDI!

15 Eylül tarihinde devreye giren 6 ay ve 6 bin kilometre yönetmeliği sonrasında internet ilanlarından kaldırılması gereken araçların hala listede durduğu fark edildi. Yapılan inceleme sonrası oynanan oyunda fark edilmiş oldu. Sıfır araçların kilometre bilgileri 6001’e evrildi. Yapılan bu değişiklik ile beraber araçlar isim değişikliği ile yeni ilan listesine eklenmiş oldu. Galericilerin bu oyunu fark edildi. bu konuda denetim yapılması bekleniyor. Denetimler Ticaret Bakanlığı tarafından 3 farklı yol ile sürdürülecek. Süreçte noterler aktif olarak görev alacak.

SATIŞ SÜRECİ SORGULAMA EKRANI ÜZERİNDEN TAKİP EDİLECEK!

Denetim sürecinde Ticaret Bakanlığı tüm ayrıntıları Türkiye Noterler Birliği aracılığı ile öğrenecek. İkinci el motorlu kara taşıt satışının günlük kayıtları Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenecek. Satış süreci sorgulama ekranı üzerinden takip edilerek gerekli kontroller sağlanacak. Beklenmeyen bir süreç fark edildiğinde idari para cezası uygulanacak. Kişinin yetki belgesi olmadan doğrudan ya da vekalet yoluyla otomobil ve arazi satışı yapması fark edilirse ya da tüzel kişilerin 6 ay ve 6 bin kilometre altında satışlar yaptığı tespit edilirse buna yönelik özel bir uygulama yapılacak.

EN FAZLA 3 GÜN ÖNCEDEN NOTERE İBRAZ ETTİRİLECEK!

Kurallara uymayanlar idari para cezasına çarptırılacak. Denetimlerde ekspertiz raporu alma şartı getirildi. Rapor notere ibraz ettirilmek zorunda olunacak. Belge olsun ya da olmasın ticari faaliyetlerde satışı yapılan otomobil ya da arazi taşıtı için en fazla 3 gün öncesinde noter imzalı ekspertiz raporu alınması gerekecek. Ticaret Bakanlığı tarafından düzenli olarak yapılan denetimlerle ortaya konan kuralları aşanlar olduğu fark edildiğinde idari para cezası uygulanacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.