Gündem

Gaviscon Şurup Ne Kadar, Kaç TL? 2022 Güncel Eczane Fiyatı

Gaviscon şurup eczane satış fiyatı, ilacın içeriğinde yer alan maddeler ve kullanımına yönelik merak edilen tüm detaylar yazımızda yer almaktadır. Gaviscon şurup fiyatı ne kadar, hangi yan etkiler görülür ve Gaviscon şurup kullanım önerilerine ilişkin tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Haber

GAVISCON ŞURUP NEDİR?

Gaviscon, mide ekşimesi (asit reflü) ve hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılan bir tür şuruptur. Şurup, mide içeriğinizin üzerinde yüzen koruyucu bir tabaka oluşturarak çalışır. Bu, mide asidinin yemek borunuza kaçmasını engeller. Gaviscon ayrıca aşırı mide asidini nötralize eden ve ağrı ve rahatsızlığı azaltan bir antasit içerir.

Gaviscon, çiğnenebilir tabletler veya içtiğiniz bir sıvı (şişelerde veya poşetlerde) olarak gelir. Ayrıca 2 yaşından küçük bebekler ve çocuklar için toz halinde gelir. Gaviscon'u eczanelerden reçete ile satın alabilirsiniz.

GAVISCON ŞURUP NE İŞE YARAR, NE İÇİN KULLANILIR?

Ara sıra hafif mide ekşimesi veya hazımsızlık yaşarsanız, Gaviscon'u yalnızca ihtiyacınız olduğunda alınız. Sık sık mide ekşimesi veya hazımsızlığınız varsa, semptomlarınız olsun ya da olmasın Gaviscon'u düzenli olarak yemeklerden sonra ve yatmadan önce günde 4 defaya kadar alın. Gaviscon'u 7 günden uzun süredir alıyorsanız ve hala rahatsızlık veya ağrı hissediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

GAVISCON ŞURUP NASIL KULLANILIR?

Genellikle günde 4 defaya kadar Gaviscon şurup alabilirsiniz. Şurubu yemeklerden sonra ve yatmadan önce içmek en iyisidir. Bu genellikle ağrı ve rahatsızlığın en kötü olduğu zamandır. Ancak doktorunuz size farklı bir Gaviscon kullanımı önerdiyse, size söylediği zaman dilimlerini takip etmeye dikkat edin.

Doz, alınan Gaviscon'un türüne bağlıdır. Şurup genellikle günde 4 defaya kadar bir ila iki 5 ml kaşık şeklinde alınmalıdır. Ambalajın üzerindeki talimatlara uyunuz veya doktorunuz reçete etmişse size söylediği dozu alınız.

GAVISCON ŞURUP ALMAYI UNUTURSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Gaviscon'u genellikle düzenli olarak alıyorsanız ancak bir doz almayı unutuyorsanız, bir sonraki sefer dozunuzu ikiye katlamayın. Sadece kaçırdığınız dozu bırakın ve bir sonraki dozunuzu normal şekilde alın. Dozları sık sık unutursanız, size hatırlatmak için bir alarm kurmanız yardımcı olabilir. İlacınızı almayı hatırlamanıza yardımcı olacak diğer yollar konusunda da eczacınızdan tavsiye isteyebilirsiniz.

ÇOK FAZLA GAVISCON ALINDIĞINDA NE YAPILMALI?

Çok fazla Gaviscon almak yellenme isteği ve şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilir (mideniz sıkıştığında ve gazla dolduğunda). Bunun size herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Endişeniz varsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşabilirsiniz.

GAVISCON ŞURUP YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Gaviscon çok güvenli bir ilaçtır. Bunu alan çoğu insanda herhangi bir yan etkisi yoktur. Bir yan etki görürseniz, muhtemelen hafif olacaktır ve Gaviscon almayı bıraktığınızda kaybolacaktır.

Haber

Bazı Gaviscon türlerinin, içerikleri nedeniyle sizi hasta hissettirme veya kusma, kabızlık veya ishale neden olma olasılığı daha yüksek olabilir. Sizi rahatsız eden veya geçmeyen herhangi bir yan etki fark ederseniz doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz.

Ciddi Alerjik Reaksiyonlar

Çok nadir durumlarda, Gaviscon'a karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) olması mümkündür. Bu, 10.000 kişide 1'den azında olur.

Bu Durumlarda Hemen 112’yi Arayın!

Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, su toplamış veya soyulmuş cildi içerebilen bir deri döküntüsü yaşarsanız,

Hırıltı yaşıyorsanız,

Göğüste veya boğazda sıkışma olursa,

Nefes almakta veya konuşmakta güçlük çekiyorsanız,

Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınız şişmeye başlarsa,

Ciddi bir alerjik reaksiyon geçiriyor olabilirsiniz ve acilen hastanede tedaviye ihtiyacınız olabilir.

HAMİLELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE GAVISCON KULLANILABİLİR Mİ?

Gaviscon'u hamileyken veya emzirirken alabilirsiniz. Bununla birlikte, hazımsızlığınız varsa, ilaç kullanmadan denemek ve tedavi etmek en iyisidir. Örneğin, aşağıdakilere yardımcı olabilir:

Daha sık küçük öğünler yiyin.

Yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Yatağınızın başını biraz kaldırmayı deneyin.

GAVISCON’U HANGİ İLAÇLARLA ALMAK RİSKLİDİR?

Bazı ilaçlar Gaviscon ile aynı anda alınmamalıdır. Bunun nedeni, ilaçların diğer ilacın nasıl çalıştığını etkileyebilmesidir. Gaviscon'u aşağıdakileri almadan 2 saat önce veya sonra almayınız:

Antihistaminikler,

Bazı antibiyotikler (kinolonlar ve tetrasiklinler),

Demir tabletleri,

Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için ilaçlar,

Beta blokerler (kalp problemleri için),

Penisilamin (romatoid artrit için),

Steroidler (inflamatuar ve otoimmün bozukluklar için),

Antipsikotik ilaçlar (bipolar bozukluk ve şizofreni gibi akıl sağlığı sorunları için),

Klorokin (sıtma için),

Estramustin (prostat kanseri için),

Alendronik asit gibi bifosfonatlar (osteoporoz gibi kemik problemlerini tedavi etmek ve önlemek için),

Levotiroksin,

Omeprazol ve lansoprazol gibi protein pompa inhibitörleri (PPI'ler).

Gaviscon'u Ağrı Kesicilerle Almak

Gaviscon ile aynı anda parasetamol almak güvenlidir. Ancak ibuprofen veya aspirin gibi diğer ağrı kesicileri önce doktorunuz veya eczacınızla konuşmadan Gaviscon ile birlikte almayınız. Bunlar semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Gaviscon'u Bitkisel İlaçlar Ve Takviyelerle Karıştırmak

Gaviscon'un yanında bitkisel ilaçlar ve takviyeler almanın bilinen bir sorunu yoktur.

GAVISCON ŞURUP NE KADAR? (FİYATI)

Gaviscon şurup satış fiyatı 23,06 TL’dir.

Peditus şurup ne kadar?

Aferin şurup ne kadar?

Zinco şurup ne kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.