Gayrimenkul Sektöründe Faiz İndirimi Bekleniyor

Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantıda faiz oranlarında indirime gitmesi beklentisi, konut kredisi faiz oranlarında da düşüş yaşanacağı beklentisini oluştur. Gayirimenkul sektörünün önde gelenleri ne dedi?

0
115
Konut Kredisi Faiz Oranı İndirimi
Konut Kredisi Faiz Oranı İndirimi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılacak olan faiz indiriminin ardından konut kredisi faiz oranlarında da %0.98 ile %1.02 seviyelerine kadar geri çekilme olması bekleniyor. İzmir’de konut sektörünün önde gelen isimlerinin beklentisi kısa zamanda bu faiz oranlarının yakalanacağı yönünde oldu.

Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısında faiz oranlarını düşürme ihtimalinin yükselmesi ile birlikte gayrimenkul sektöründe de konut kredisi faiz oranlarının aşağıya çekileceği yönündeki beklentilerin artmasına neden oldu. İzmir’de gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinin temsilcileri, faiz oranlarının kısa bir zamanda çok hızlı bir şekilde düşmesini beklediklerini ve bankalar tarafından verilen konut kredisi faiz oranlarında %0.98 ile %1.02 seviyelerine kadar varan bir düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

Öte yandan Merkez Bankası’nın muhtemel faiz indiriminin gerçekleşmesinin ardından enflasyon oranlarının da yıl sonuna kadar tek haneli rakamlara düşebileceğini öngören ekonomistler, ekonomide bir rahatlama sürecine girileceğini kaydetti. Söz konusu konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte özellikle kamu bankaları tarafından müşterilere sunulan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranlarının da psikolojik seviye olarak görülen %1’lere yaklaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Gayrimenkul Sektörü Yeniden Hızlanacak

Konut sektörünün uzmanları, bankaların sunduğu konut kredisi faiz oranlarında gerçekleşmesi muhtemele indirim ile birlikte gayrimenkul piyasasının yeniden normal hızına kavuşacağını aktardı. Konut satın almayı planlayan vatandaşların şu an için söz konusu konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini ifade eden iş dünyası temsilcileri, bankaların bu alanda faiz oranlarını %1 seviyesinin altına çekmeleri halinde vatandaşların bu yöndeki kararlarında olumlu bir etki yaratılacağını vurguladı. “Bir kaç ay içinde konut kredisi faiz oranlarının %1 seviyesine düşürülmesi ile birlikte konut satışlarında geçmiş yıllarda olduğu gibi patlama yaşanır.” diyen gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinin temsilcileri, konut satın almak isteyen vatandaşların faizlerin düşmesini sabırsızlıkla beklediklerine değindi.

Mevcut Durumda En Düşük %1.5

Mevcut durumda ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren özel ve kamu bankaları arasında en düşük konut kredisi faiz oranı %1.54 seviyesine düşürüldü. Temmuz ayında açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarına bağlı olarak kamu bankaları tarafından müşterilere sunulan Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları da %1.5 seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

Gayrimenkul Piyasasının Önde Gelenleri Ne Dedi?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sabırsızlıkla beklediği konut kredisi faiz oranları indirimi hakkında gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri görüşlerini belirtti. Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısında faiz oranlarının düşürülmesine kesin gözüyle bakılırken bankaların nasıl bir tavır alacağı da merak konusu oldu. Bu konularla ilgili olarak görüşlerini beyan eden konut piyasasına yön veren firmaları yetkilileri dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İzka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil; en geç bir iki ay içinde konut kredisi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini kaydetti. “Faiz oranlarının düşmesi sadece inşaat sektörüne değil, 40’dan fazla sektöre canlılık getirecektir.” dedi.

Megapol Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir; Merkez Bankası’nın faiz oranlarında düşüş yapmasıyla birlikte konut kredisi faiz oranlarında da önemli oranda düşüş yaşanacağını beklediklerini ifade etti. “Ciddi düşüşle birlikte gayrimenkul satışlarında önemli patlama olacaktır.” dedi.

Aydemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aydemir; “Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak en düşük konut kredisi faiz oranının %0.97 ile %1 seviyelerine çekilmesiyle birlikte sektöre büyük bir canlılık getireceğini belirtti.

Gözde İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı; “En geç eylül ayı içinde konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini ümit ediyoruz.” diyerek konut satışlarında artış yaşanması ile birlikte diğer tüm iş sektörlerinde canlanma yaşanacağını ifade etti.

Avcılar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İdris Avcı; Merkez Bankası’nın mevduat faizleri düşürmesinin akabinde bankaların konut kredisi kullanımlarında uyguladıkları faiz oranının da %1 seviyesinin altına düşmesini beklediklerini beyan etti. Bu gelişmelerin ardından “Konut piyasası hareketlenecek.” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here