Gündem

Gençler, evlenecekler, emekliler TOKi başvuruları başlıyor: 3+1 ev 163 bin TL’ye satın alınabilecek!

Devlet tarafından desteklenen TOKİ sosyal konut projesinin detayları belli oldu. 81 ilde geçerli olacak proje dar gelirli ailelerin aylık taksitlerle yeni ev hayalini gerçekleştirmeyi sağlayacak. TOKİ projesine dair başvuru süreci ve başvuru tarihleri detayları netleşti.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA MÜJDE!

TOKİ sosyal konut başvuruları için Cumhurbaşkanı tarafından açıklama yapması yapılması bekleniyor. Projenin detayları açıklandıktan sonra başvuru süreci net olarak belli olacak. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu üzerine aylık taksitlerle 240 ay vadede yeni ev sahibi olabilmenin asgari ücretle çalışanlar içinde geçerli olacağını vurguladı.

TOKİ KONUTLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

TOKİ sosyal konut projesi kapsamında başvuru tarihi ve şartları 13 Eylül günü Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak. Kabine toplantısı sonrasında yapılan görüşmeler ile projeye dair bazı detaylar ortaya çıktı. Bakan Murat açıklamasında başvuru yapacak olan kişilerin şartlarına da değindi.

“İstanbul’da yaşıyor olup toplam hane geliri 16.000 TL ve altında olanlar diğer illerde ise 14.000 TL ve altında olanlar ancak başvuruda bulunabilecek. 30 yaş altında bulunan gençlere özel bir yüzdelik dilim tanımlanacak. Bununla beraber emekliler, asgari ücretle çalışanlar, engelliler, dul/yetim olanlar için de özel bir kategori ayrılıyor.

ARSA SATIŞI DA YAPILACAK!

TOKİ konut projesi kapsamında yalnızca ev değil arsa başvurusunda da bulunabiliyor. Kişi istediğinde arsa üzerinde kendi evini yaptırabiliyor. Konutlarda daha uygun fiyatlı ödeme yapılabilmesi için asgari ücretle çalışanların zorlamayacak bir rakam belirlenecek. Aylık taksitler bu rakamı geçmeyecek. Toplam hane gelirinin %30’unu aşmamasına dikkat edilecek, denildi.

TOKİ PROJESİ ÖDEME KOŞULLARI

Dar gelirli ailelerinin de ilk evlerine kavuşabilmeleri için yapılacak proje tamamen tasarruflu malzemeler kullanılarak oluşturulacak. Bu ayrıntı sayesinde aylık taksitlerle yeni bir ev sahibi olabilmek daha kolay hale gelecek. Alt gelirli ailelere yönelik 81 ilde başlatılacak konut projesinde 2+1 ya da 3+1 daireler 163 bin TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilecek. Aylık taksit tutarı ise 1.442 TL’ye denk gelecek. Ödemelerde peşinat aralığı vade sürelerine göre değişiklik gösterecek. %10 ile %25’e kadar peşinat tutarı 240 ay vade fırsatı ile geri ödenebilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.