Gündem

Geri sayımı devam eden EYT düzenlemesine yeni yorum: 50 yaşın üzerinde olanlar için teşvik gerecek!

Bir süredir çalışmaları devam eden ve aralık ayında Meclis’e taşınacağı bildirilen EYT ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, yeni düzenlemenin farklı mağduriyetlere sebep olabileceğini ileri sürdü. İşte uzmanın yapmış olduğu EYT yorumuna ve hükümet yetkilisinden gelen karşılığa ilişkin ayrıntılar…

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT çalışmaları için geri sayım devam ederken Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman’dan kafa karıştıran yeni bir EYT yorumu geldi.

EYT ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ!

Prim ödemesini ve sigortalılık süresini doldurmuş olmasına rağmen seneler önce değişen sigorta kanunu sebebi ile yaş kuralına takılan ve yıllardır da emekli olamayan vatandaşlar, sonunda bu sene seslerini duyurmayı başardı. Sene başında yapmış olduğu açıklamalarda bu sene içerisinde EYT konusunun ele alınacağını müjdelemiş olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yüzleri güldüren bir konuşma yaptı.

Bakanlığın EYT çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, teknik olarak çalışmaların tamamlanmış olduğunu ve kısa süre içerisinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını ifade etti. Bakan Bilgin, düzenleme çalışmalarının aralık ayı içerisinde Meclis’e intikal ettirileceğini bildirdi.

İŞİN UZMANINDAN YENİ YORUM!

Bir süredir çalışmaları devam eden ve aralık ayında da Meclis’e teklif olarak sunulacak olan EYT’ye ilişkin yeni bir yorum geldi. Yorum sahibi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, EYT’lilerin asıl sıkıntısının formül ile değil yasa ile olduğunu belirten Duman, önemli açıklamalarda bulundu.

EYT’nin mevcut çalışmalarını değerlendiren Duman, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde yaşayan vatandaşlar, özel sektörde iş bulma garantilerinin olmaması sebebi ile erken emekli olmak istiyorlar. 50 yaşını geçmiş ve işten ayrılmak durumunda kalmış olan bir vatandaş, özel sektörde işverenlerin daha genç personelleri işe almaları sebebi ile iş bulamıyorlar. 4447 sayılı kanun EYT’li vatandaşların en önemli problemi. 1999 sonrası sigortalı olarak çalışmaya başlayan erkeklerde en erken emeklilik yaşı 60, kadınlarda ise 58. Buraya baktığımızda yeni mağduriyetlerin ortaya çıkacağını görüyoruz. 50 yaşında henüz emekli olmayan, çalışmak zorunda olan ancak iş bulamayan vatandaşlarımız için yeni bir teşvik programına ihtiyacımız var.”

“MAĞRUİYET YOK!”

Geçtiğimiz günlerde bir kanala önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT çalışmalarının adaletli bir şekilde yapıldığını ve yeni bir mağduriyetin asla söz konusu olmayacağını bildirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir