Para Piyasaları

Gizemli balinalar yine devrede! Anonim cüzdanlara 166 bin BTC transfer edildi!

Kripto para sektörü çok zor dönemler geçiriyor. Son olarak piyasalarda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) almış olduğu faiz kararının etkileri kendisini gösterdi. Hatırlanacağı üzere Bitcoin (BTC), Ocak 2022’de Fed’in Aralık ayı FOMC tutanaklarını yayınlamasıyla sert bir düşüş yaşamıştı. Söz konusu tutanaklarda Fed’in 2022 boyunca parasal sıkılaştırma uygulayacağı ve bu kapsamda faiz artırma yoluna gideceği belirtiliyordu. Bu net mesaj bile Bitcoin’in o dönemde düşüş yaşamasında pay sahibi olurken, 2022 yılı boyunca Fed’in attığı parasal sıkılaştırma adımları Bitcoin üzerindeki etkisini göstermeye devam etti.

Kripto para piyasasında Fed etkisi görülmeye devam ederken Fed, 21 Eylül tarihinde Eylül ayı faiz kararını açıkladı ve 75 baz puanlık faiz artışıyla politika faizini yüzde 3,25’e yükseltti. Bu karar sonrasında Bitcoin ve kripto paralarda düşüşler başlarken, kripto para piyasaları adına bir önemli gelişme de balinalar kanadında yaşandı. Fed’in artan faiz oranları sonrası çeşitli makroekonomik faktörlerin etkisi ile yükselişe geçen Bitcoin, balina hareketlerinin etkisiyle de heyecan yarattı.

DEVASA BALİNA İŞLEMLERİ KAYDEDİLDİ

Kripto para ve balina hareketlerini izleyen Whale Alert platformu, son 24 saatlik süreçte kripto para borsalarından bilinmeyen birkaç gizemli cüzdana 166 binden fazla Bitcoin (BTC) transfer edildiğini bildirdi. Platform tarafından belirtilen işlemlerdeki Bitcoin’lerin kümülatif değerleri 3,12 milyar doların üzerine çıkıyor. Ayrıca Whale Alert verilerine göre bu Bitcoin transfer işlemlerinin çoğunluğu, 9 bin 500’den fazla Bitcoin içeriyor. Ancak verilere göre balina birikiminin çoğunun da Huobi borsasından yapıldığı görülüyor. Yine de verilere göre ABD merkezli en büyük kripto para borsası konumundaki Coinbase’ten de 4 bin 131 adet Bitcoin çıkışı yaşandığı görülüyor.

BORSALARDA NELER OLUYOR?

Kripto para piyasalarında balinaların devasa transfer işlemleri yankı uyandırırken, bir kritik bilgi de Wu Blockchain’den geldi. Wu Blockchain, 22 Eylül Perşembe sabahında, dünyanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance’tan 43 binden fazla Bitcoin’in aktığını bildirdi. Verilere göre söz konusu işlemlerde toplam Bitcoin çıkışı da 820 milyon dolar olarak bildirildi. Elde edilen verilere göre Huobi borsası bu devasa Bitcoin transferlerine yanıt verdi ve kullanıcılarının normal para çekme davranışının neden olduğu bir iç fon akışı olduğunu bildirdi. Ancak Whale Alert platformu ise bir işaretleme hatasının olabileceğinden söz etti.

99,99 MİLYONLUK TETHER İŞLEMİ

Gelen açıklamalar ile birlikte Huobi borsası, 99,99 milyon adet USDT’yi (Tether) bilinmeyen bir cüzdana aktarmak üzere başka bir Whale Alert işlemini de işaretledi. Borsa, bunların dahili txt olduğuna dikkat çekti ve kullanıcıların para çekme işlemleri tarafından tetiklendiğini duyurdu. Kripto para piyasasında sıcak gelişmeler yaşanırken, Bitcoin son 24 saatte verdiği kayıpların bir kısmını silerek %1,1 oranda değer artışı yaşadı ve 19 bin doların üzerine çıktı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.