Global Piyasalar ABD Büyüme Raporlarına Odaklandı

0
140

Küresel piyasalar ve ekonomik risklere bağlı olarak global ekonomiye karşı olan endişeler gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu aşamada aynı zamanda da ABD ile Çin arasında geçen ticari savaşlar da bu piyasa ekonomisini ciddi bir biçimde yaralayacağa benziyor.

İran lideri Ali Hamaney’in ABD ile ilgili yaptığı açıklamada; Amerika ile herhangi bir anlaşmanın ön hazırlığında yer almayacaklarını ifade ederek; jeopolitik riskler içerebileceğinden dolay bu durumdan uzak kalacaklarını sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise İran’ın üzerinde var olan baskıların tamamen İran rejimi ile alakalı bir konu olduğunu işaret etti. Rejimin para kaynaklarını ortadan kaldırmak adına hareket ettiklerini işaret eden Ortagus; aynı zamanda da Türkiye’nin var olan S-400 anlaşmasına yönelik de söylemler içerisinde yer aldı. Bu konuda herhangi bir değişimin olmadığını ifade eden Ortagus; öte yandan Türkiye’nin bu alımı gerçekleştirmesi sonrasında da çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağını da ifade etti.

ERdoğan ile Trump S-400 Hakkında Konuştu

Bu gelişmelerin kendisini göstermesiyle beraber dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu telefon konuşması hakkında konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun; ikili ve bölgesel konulara değinilerek bir konuşmanın hayata geçirildiği de işaret edildi.  Cumhurbaşkanlığının ulusal güvenliği sağlamak amacı güderek; Rusya Federasyonu’ndan S-400 tedarik işlemlerini gerçekleştireceğini işaret etti.

Ticari Savaş Tahvillerde Düşüşe Neden Oldu

ABD ile Çin arasında var olan ticaret savaşına dair endişeler; tahvillerin son 10 yıldaki en düşük şekilde seyrettiği de ifade edilmektedir. Dow Jones endeksi %0.87 oranında düşerken S&P 500 endeksi ise  %0.69 oranında geriledi. Son olarak Nasdaq endeksi de %0.79 oranında düşüş yaşadı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here