Para Piyasaları

Gram altın 900 TL’nin altına doğru hareketlendi! Bu bir alım fırsatı mı? 16 Mayıs 2022 çeyrek altın, gram altın fiyatları

Geride bıraktığımız yılın aralık ayı içerisinde rekor seviyelere ulaşan döviz kurları, beraberlerinde altın fiyatlarının da kritik eşikleri aşmalarına sebep olmuştu. O dönem içerisinde gram altın bin TL’lik seviyenin üzerine çıkmıştı.

Yapılan piyasa müdahaleleri ve geliştirilen yeni ekonomik model kapsamında 600 TL seviyesine kadar gerileyen gram altın fiyatları, Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ve FED yetkililerinin faiz artırımı kararlarını açıklamalarından sonra tekrar yukarı yönlü hareketler sergilemeye başladılar.

16 Mayıs Gram ve Çeyrek Altın Fiyatları

Günler sonra ilk kez bugün düşen altın fiyatları, 16 Mayıs tarihi haberin yazıldığı saat itibari ile şu şekilde açıklandı:

  • Gram altın alış: 899,26 TL
  • Gram altın satış: 898,42 TL
  • Çeyrek altın alış: 1.485 TL
  • Çeyrek altın satış: 1.501 TL

16 Mayıs Ons Altın Fiyatları

Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte hareketlenen altın piyasası, savaşın ilk günlerinde ons altının 2 bin dolarlık kritik seviyenin üzerine çıkmasına sebep olmuştu. Sonrasında kritik seviyenin altına inmeyi başaran ons altın fiyatları, 16 Mayıs tarihi itibari ile şu fiyatlardan işlem görüyor:

  • Ons altın alış: 1.798,74 dolar
  • Ons altın satış: 1.798,98 dolar

Altına Yatırım Yapılması Doğru Mu?

Bir süredir 1000 TL seviyesine doğru ilerleyen gram altının bugün itibari ile ibresini 900 TL’nin altına doğru çevirmesi, “altın alımı için bir fırsat mı?” sorularının sorulmasına sebep oldu. Gram altının düşmesi ile birlikte altın yatırımcıları ve mevcut birikimlerini altın piyasasında değerlendirmek isteyen potansiyel yatırımcılar, araştırmalar yapmaya başladılar.

Bundan haftalar önce ekonomi piyasalarına ilişkin yorumlarda bulunan piyasa uzmanları, gram altın yatırımcılarına 900 TL’nin altında olan her seviyenin bir alım fırsatı doğurduğunu bildirmişlerdi.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.