Gündem

Gübre fiyatında tarım krizi başka çare bırakmadı! Uzmanlar uyardı: Sahte gübreye dikkat!

Tarımda emtia fiyatı tüm dünyada kuraklık ve gübre fiyatları nedeniyle büyük bir artış gösterdi. Krizin kapıda olduğu Avrupa piyasalarında Türkiye’de nasibini alıyor. Bir yılda %342 artış gösteren gübre fiyatları dolandırıcılığı da beraberinde getiriyor. Sahte gübre olayları son günlerde artış gösterirken denetimlerin artırılmasına yönelik yeni yaptırımlar gündeme geliyor.

“GIDA KRİZİ GEÇMİŞ YILLARDAN DAHA KRİTİK!”

Pandemi süreci ile beraber Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tarımsal emtia fiyatlarında da büyük bir artışı beraberinde getirdi. Lojistik sorunları 2023 yılı ile beraber üretimde yeni bir krize dönüşebileceğini ortaya koyuyor. Özellikle Avrupa’da, ABD’de ve Brezilya’da yaşanan kuraklık gübre fiyatlarındaki artışı tetikliyor. Bu da gıda fiyatlarında yeni bir sürecini başlatabilir. “Gıda krizi 2007, 2008, 2010 ve 2011 yıllarından daha kötü olabilir”uyarısı yapıldı. Danışmanlık firması MCkinsey bu uyarıyı yaparak firmalara çağrıda bulundu.

“GÜBRE KULLANIMI AZALACAK, ÜRETİM DURMA NOKTASINA GELEBİLİR!”

Gübre fiyatları tarım için risk oluşturuyor. Özellikle azotlu gübre fiyatı 1 yıl öncesine göre iki katı artmış durumda. Çiftçiler az gübre kullanmak zorunda kalıyor. Uluslararası Gübre Derneği yüksek fiyatlara karşı çiftçilerin önümüzdeki sezonda gübre kullanımında %7’ye kadar azaltıma gidebileceği noktasında uyarıda bulundu. Bu da tarımsal üretimi frenleme riski anlamına geliyor. Üretimde durma noktasına gelindiğini ifade eden MCkinsey oluşturduğu raporda: “Gübrede kıtlık fiyatlardaki artış Brezilya gibi büyük ölçüsü gübre ithalatına bağlı olan ülkelerdeki verimi düşürecek. Bu muhtemelen dünya pazarında tahıl hacmini de azaltacak” dedi.

ÜRETİM KESİNTİSİ İHTİMALİ SAHTE GÜBRE VAKALARINI ARTIRDI!

Yaşanan sıkıntı Temmuz ayı içerisinde Avrupa’da 10 farklı gübre fabrikasından üretimi düşürdü. Pek çoğu da kapatmak zorunda kald. Gübre üreticileri uyarıyor: “Avrupa genelinde üretim kesintileri yaşanabilir.”

İngiltere’de önde gelen gübre üretici firması CF Fertilisers UK yükselen doğalgaz ve karbon fiyatlarının üretim sürecini geçici olarak durdurabileceğini” ifade etti. Fiyatlar bir önceki yıla göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerinde %342 artış gösterdiğini ortaya koydu. Gübre Avrupa’da doğalgaz fiyat artışı ile beraber yeni bir yükselişin eşiğinde. Bu süreçte sahte gübre olayları duyulmaya başlandı. Edirne, Manisa, Tokat, Antalya, Denizli gibi illerde sahte gübre vakaları artış gösterdi. Yetkililerin denetim ve kontrolleri sıkılaştırması gerekiyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.