Para Piyasaları

Gümüş yatırımcısı şokta! ABD’den gelen veriler gümüş fiyatındaki beklentileri sarstı

Ons altından sonra güvenli liman olarak görülen ons gümüş fiyatında beklenmeyen gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde yükseliş trendini koruyan ve yatırımcısının yüzünü güldürmeye başlayan gümüşte yine piyasa beklentisinin zıttı yönünde hareket görüldü. ABD’de FED tarafından açıklanan FOMC tutanaklarının etkisiyle gümüşte sert satışlar gelmeye başlaması yatırımcıları adeta şoka soktu.

Küresel Piyasalarda FED Rüzgarı

Yeni yıla güçlü bir yükseliş hareketi ile başlayan dolar varlıkları ile değerli metaller tarafında oluşan satış baskısı giderek artmaya başladı. Doların değer kazanma ihtimalini fiyatlayan piyasada şimdi de FED cephesinden gelen açıklamalar olumsuz etki yarattı. FED’in bugün paylaştığı FOMC tutanaklarında ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında faiz oranının tahminlere göre daha erken bir tarihte artacağı endişeleri başladı.

FED’in beklenenden daha erken faiz artırıp hızlı bir şekilde sonuç almak istemesine yönelik piyasalar üzerindeki satış baskısı artıyor. FOMC tutanaklarına bakıldığında bazı FED üyelerinin faiz artışına başlanmasının ardından bilançonun boyutunu küçültmeye başlamak için uygun zaman olabileceğini söylemesi dikkat çekti. Bu gelişmeler güvenli liman olarak görülen ons gümüş fiyatındaki satış baskısını arttırdı ve bugün piyasada sert satışlar görülmeye başlandı.

Ons Gümüş Fiyatında Sert Düşüş

Öte yandan Omicron varyantının piyasalar üzerinde yarattığı baskı değerli metal fiyatlarında da dikkat çekmeye başladı. FED üyeleri Omicron varyantının ekonomik görünümü daha belirsiz hale getirdiği görüşünü paylaştı. ABD’de ISM imalat PMI rakamı beklentilerin hafif altında kalmasıyla da piyasa yatırımcılarını tedirgin etti.

ABD’de açıklanan veriler, genel hatlarıyla FED’in faiz artırımında daha erken harekete geçebileceği algısını tetikledi. FOMC tutanaklarının basına yansıması ile birlikte piyasada güvenli limanlardan çıkışlar hız kazandı. Ons gümüş fiyatı 23.40 dolar seviyesinden düşüşler yaşamasıyla ciddi oranda geri çekildi. Bu direnci geçemeyen gümüş fiyatında önümüzdeki dönemde toparlanma sinyallerinin gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.