20 Mayıs 2020 Çarşamba 18:05
“Koca Yusuf” Nakliye Uçaklarının Yükseltme İşlemleri de Kayseri’de Yapılacak

Türkiye’nin de üretim ortağı olduğu “Koca Yusuf” olarak bilinen yeni nesil nakliye uçaklarının hafif ve ağır bakımları Airbus tesisleri dışında Kayseri’de yapılıyordu. Verilen karara göre versiyon yükseltme olarak bilinen “retrofit” işlemleri de artık Kayseri’de gerçekleştirilebilecek.

AİRBUS DIŞINDA TEK UYGULAYABİLEN ÜLKE TÜRKİYE

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı’nda konuşlandırılan ve Hava Kuvvetleri’ni güçlendiren “Uçan Kale”nin bakımları Airbus tesisleri tarafından yapılıyor. Airbus dışında sadece Türkiye’de yapılan ağır ve hafif bakım işlemleri dışında, bakım-onarım-iyileştirme işlemi de yapılabilecek. Böylelikle hem Türkiye envanterindeki hem de diğer A400M’lere yine Airbus dışında uygulayabilen tek ülke olacak. Airbus dışında sadece Türkiye’de yükseltme işlemlerinin yapıldığına yönelik açıklamalarda bulunan Hava Mühendis Üsteğmen İsmail Barış Sağlam şu ifadeleri belirtti vurguladı:

“Aynı zamanda 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, retrofit yani ilk envantere girdikten bugüne kadar kullanıcı geri dönüşlerinin tasarım değişikliklerin yer aldığı bir paketin uçağın uygulanması planlanmaktadır. Retrofit dediğimiz bu uygulamaları Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından Airbus dışında sadece biz uygulamaktayız. 2020 yılı sonunda bu proje başlayacak. Bu aşamada tesis yeterlilikleri, kalite gereklilikleri sağlanmaktadır. Faz 1 dediğimiz bu gerekliliklerin sağlanması sonrasında Faz 2’ye yani uçağın bakımına geçeceğiz. Uçağın bakımı tamamlandıktan sonra diğer ülke uçaklarının da burada bakımları yapılması planlanmaktadır. Sadece Türkiye’nin uçakları değil diğer ülke uçaklarının bakımları da tesislerimizde 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.”

PROJE İLE EKONOMİYE CİDDİ KATKI SAĞLANMASI BEKLENİYOR

Tasarım ve imalarında Türk mühendislerin katıldığı ilk uluslararası uçak projesi olan A400M’lerin hem hafif hem de ağır bakımlarının yanı sıra retrofit işlemleri de Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde uygulanacak. Bu yeni uygulama ile hem dünya havacılık bakım onarım sektöründe tanınırlığın artmasına, hem de ülke ekonomisine ciddi oranda katkı sağlaması bekleniyor.

TÜRKİYE’NİN İLK STRATEJİK NAKLİYE UÇAĞI

A400M’in Türkiye’nin ilk stratejik nakliye uçağı olduğunu söyleyen Hava Mühendis Üsteğmen İsmail Barış Sağlam, “A400M, şu an envanterimizde olan CN235, C160 ve C130 gibi ulaştırma uçaklarından daha kabiliyetli, daha fazla yük taşıyabilen, daha uzun menzile gidebilen uçaklardır. Bu uçaklar helikopter ve tank taşıyabilir. Yüksüz olarak Türkiye’den ABD’ye kadar yakıt ikmali yapmadan uçuş yapabilir” dedi.

BAKIMLARIN DAHA EKONOMİK YAPILMASI SAĞLANDI

Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülke tarafından yapılan ortak bir stratejik ulaştırma uçağı olduğunu belirten Sağlam, şunları kaydetti:

“Bu uçak Türkiye de dahil olmak üzere 8 ülkede görev almaktadır. Türkiye bu projede toplam 10 uçağı tedarik etmiş bulunmaktadır. Bugüne kadar 9 uçak envanterimize girmiş, 10. uçağın ise 2022 yılında envanterimize girmesi planlanmaktadır. Bu 9 uçağın sadece tedarik edilmesi değil, bakım ve edame işletmeleri de bizler, yani 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde envanterimizde olan 9 uçağın, CL yani hafif bakımları, CH ağır bakımları yapılmaktadır. Şu an burada gördüğünüz C2L bakımı yani uçağın hafif bakımıdır. Bu uçaktan önce bir tane uçağın Airbus üretici firma haricinde ilk defa ağır bakımı da yapılmıştır. Bu, Airbus haricinde ilk defa yapılan bir ağır bakımdır. Airbus tarafından 6 ayda yapılan hafif bakımları Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından 3 ayda tamamlanmıştır. A400M uçaklarının bakım kabiliyetinin 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne kazandırılması sonucunda hem uçakların bakım süreleri kısalmış hem de bakımın daha ekonomik yapılması sağlanmıştır.”

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.