02 Ağustos 2019 Cuma 13:00
Son Dakika! İhracat Rakamları Açıklandı!
Temmuz ayının bitmesinin ardından ekonomide peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından Temmuz ayına ait dış ticaret verileri ve ihracat rakamları açıklandı. Açıklanan güncel verilere göre Temmuz 2019 itibariyle Türkiye 16 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra ithalatın ihracatı karşılama oranlarına bakıldığı zaman yüzde 85.8’lik oran göze çarpmaktadır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada son yedi aylık süreç içinde ihracatın %3.07 oranında arttığı ifade edilmiştir. Son yedi aylık ihracat rakamlarının en yüksek seviyeye ulaştığının altını çizen Pekcan, şeker bayramının da bu verilerde etkili olduğunu vurgulamıştır. Temmuz ayı içinde ihracatın en fazla yapıldığı ülkeler arasında ise Almanya ve İngiltere ilk iki sırada yer almıştır.

İhracatta En Zor Dönem Yaşandı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin son yedi aylık dönem içinde ihracatta en zor dönemini yaşadığı ifade edilmiştir. Türkiye’nin en büyük pazarlarından biri olan Avrupa’da, büyüme beklentilerinin %1,3 olduğunu söyleyen Pekcan, Almanya’da binde 7, İngiltere’de ise binde 1 ve Orta Doğuda büyüme beklentilerinin %1 olduğu vurgusu yapılmıştır. Yapılan açıklamada verilerin oldukça karamsar bir tablo çizdiğini ifade eden Ruhsar Pekcan, ihracat açısından zorlu bir döneme girildiğini söylemiştir.

Küresel çapta tüm ekonomik kırılmalara rağmen Türkiye’nin hükümetin çabalarıyla, ihracatta gelişme kaydettiklerini ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, önümüzdeki dönemlerde ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalarının süreceğinin altını çizmiştir.

Dış ticaretin kalkınma açısından en önemli araçlardan biri olduğunu vurgulayan Ruhsar Pekcan, ihracatı arttırmaya yönelik girişimlerin milli görev olduğunu vurgulamıştır. İhracat politikalarında üç temel madde üzerinden çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; ihracat rekorlarını yeniden yakalamak, dış finansmanda ihracata pozitif katkı sağlamak ve ihracatın büyümeye net katkı sağlaması olarak ifade etmiştir.

İlk çeyrekte ihracatın ekonomik büyümeye katkısının 12.2 puan olduğuna dikkat çeken Pekcan, geçen yıl verilerine göre bu oranın eksi 4.1 puan seviyesi olduğunu söylemiştir. 7 aylık süreçte dış ticaret açığının 30.9 milyar dolar seviyesine çekildiğini söyleyen Ruhsar Pekcan, bu gelişmelerin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini beklediklerini vurgulamıştır.

Temmuz Ayı Dış Ticaret Verileri!

Temmuz ayına ait dış ticaret verilerini açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın 16 milyar dolar seviyesinde olduğunu, ithalatın ise 19 milyar 288 milyon dolar olduğunu açıklamıştır. Açıklanan verilere göre;

  • İhracat – 15.958

  • İthalat – 19.288

  • Dış ticaret hacmi – 35.694

  • Dış ticaret dengesi - -3.330

  • İhracatın ithalatı karşılama oranı - %85.8


Olarak açıklanmıştır. Türkiye’nin dış ticaret hacminin %1.26 oranında azalarak 35 milyar 246 milyon dolara indiğini ifade eden Ruhsar Pekcan, aynı zamanda en çok ihracatın yapıldığı grupları da açıklamıştır. Buna göre; 7 milyar 600 milyon dolar ham madde, 6 milyar 217 milyon dolar tüketim malları ve 2 milyar 43 milyon dolar ile yatırım, sermaye grubuna ait malların olduğu ifade edilmiştir.

Küresel ekonomik gelişmelere rağmen Türkiye’nin önümüzdeki dönemlerde büyümesini arttıracağını ifade eden Pekcan, çalışmalarını sürdürdüklerini açıklamıştır.

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.