30 Temmuz 2019 Salı 11:04
TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz ayı için açıklanan ekonomik güven endeksi, geçen aya göre % 3.3’lük bir azalmayla geriledi. Piyasaları oldukça tedirgin eden bu verilerin önümüzdeki aylarda yeniden toparlanması beklenmektedir.

Türkiye’deki tüm tüketicilerin, bireysel mali durumları ve ülke ekonomisinin güncel durumuna göre değerlendirmelerle birlikte, ülkenin önümüzdeki dönemde tasarruf ve harcama yönelimini ölçmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için yayımlanan ekonomik güven endeksi açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında 83,4 seviyesinde %3.3’lük bir azalmayla, Temmuz ayında 80,7’ye düşmüştür.

Ekonomik güven endeksinin Temmuz ayında bu seviyede bir düşüş yaşamasının genel sebebi olarak; reel sektör, hizmet, perakende ve tüketici kesimlerinde son aylarda yaşanan düşüşlerden kaynaklandığı belirtilmektedir. Ekonomik güven endeksinin azalması piyasalarda kısa süreli panik havasının yaşanmasına neden olmuştur. Önümüzdeki dönemlerde, özellikle merkez bankasının faiz indirim kararı ve ABD – Türkiye arasındaki ticaret hacminin 100 Milyar Doların üzerine çıkarılma hedeflerinin, ekonomide olumlu etkiler yaratması beklenmektedir.

Temmuz Ayında Ekonomiye Güven Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından sabah saatlerin yapılan açıklamayla Temmuz ayında ekonomiye güvenin azaldığı ifade edilmiştir. Haziran ayında 83,4 olan ekonomik güven endeksi, % 3.3’lük bir gerilemeyle Temmuz ayında 80, 7 olmuştur.

Temmuz ayında tüketici güven endeksi 56,5, reel sektör güven endeksi, 96, 6, hizmet kesimi 83, 5 ve perakende ticaret sektöründe güven endeksi 90, 4 seviyesine düşmüştür. Tüm sektörlerde ekonomik güven endeksinde düşüş yaşanırken sadece inşaat sektöründe 52, 4 seviyesinde bir yükselme yaşanmıştır. Temmuz ayı ekonomik güven endeksine göre inşaat sektörü yükselmiştir.

Ekonomik güven endeksi TÜİK tarafından hesaplanırken, tüm sektörlerin ağırlıkları ve söz konusu sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine göre eşit olarak dağıtılarak yapılmaktadır. Güven endeksine doğrudan uygulanan bu yöntem ile sektörlere ait genel ekonomik endeksi verileri hesaplanır. Tüketici, hizmet, perakende, reel kesim, ticaret ve inşaat sektörlerinin mevcut 20 alt endeksi hesaplamaların yapılabilmesi için incelenmektedir. Ekonomik güven endeksi hesaplamasının temelini oluşturan sektörlere ait alt endeksler, her ayın ilk iki haftasında kaydedilen verilere göre belirlenmektedir.

Ekonomik güven endeksinin, genel ekonomi için iyi seviyede olduğunun belirlenmesi, ekonomik güven endeksinin 100 puan değerinden büyük olması ya da düşük olmasına göre belirlenir. Ekonomik güven endeksi 100 puan seviyesinin üzerinde ise ekonomiye yönelik iyimserlik düşünülebilir.

İnşaat Sektörüne Güven Arttı!

TÜİK Temmuz ayı ekonomik güven endeksine göre tüm sektörlerde kayda değer düşüşler yaşanırken inşaat sektörü, Haziran ayında 50,4 iken Temmuz ayında 52,4 seviyesine ulaşmıştır. Son verilere göre sürekli güvenin yükseldiği inşaat sektörü, geçtiğimiz ay verilene göre % 1,3 artış yaşarken, Temmuz ayında bir önceki döneme göre % 3,8’lik bir değer kazanmıştır. Verilere göre inşaat sektörüne istikrarlı bir güven vardır.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay açıklanan ekonomik güven endeksi Ağustos ayı verileri ise 28 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacaktır. Bir sonraki ayda ekonomiye olan güvenin bir önceki aya göre olan değişimi merakla bekleniyor. Genel ekonomik durum hakkında değerlendirmeler, beklenti ve tüketicilerin eğilimlerini gösteren endeks, yatırımcıları ve genel ülke ekonomisini doğrudan etkilemektedir.

Ekonomik güven endeksine göre inşaat sektörüne olan güvenin artış göstermesi, konut kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesi ve mevcut konut stoklarının yavaş yavaş eritilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Önümüzdeki dönem için tüm sektörler için güven endeksinin artması beklenmektedir.

 

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.