Gündem
Giriş Tarihi : 20-10-2020 08:00   Güncelleme : 20-10-2020 08:03

20 Ekim 2020 Salı evde bakım parası yatan iller hangileri? İl il evde bakım aylığı yatan ve yatmayan iller sorgulama onay listesi

Evde bakım maaşı Ekim 2020 ödemeleri geride bıraktığımız haftada başladı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca bakıma muhtaç aylıkları illere göre gün gün hesaplara aktarılıyor. Toplamda 26 ilde hak sahipleri, engelli bakım aylığı ödemeleri ile buluştu. E Devlet'ten ve SMS ile evde bakım aylığı sorgulama yapılarak aylık ödendi bilgisi teyit edilebiliyor. Evde bakım maaşı ne kadar oldu, kaç TL? Evde bakım parası başvuruları nereye yapılır, şartları nelerdir? İşte illere göre 20 Ekim 2020 evde bakım parası yatan iller güncel sıralı tam listesi...

20 Ekim 2020 Salı evde bakım parası yatan iller hangileri? İl il evde bakım aylığı yatan ve yatmayan iller sorgulama onay listesi
Enis Mutlu

Evde bakım maaşı Ekim 2020 ödemeleri devam ediyor! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 20 Ekim 2020 Salı itibari ile 26 ilde hak sahipleri ile bakıma muhtaç aylıklarını buluşturdu. Evde bakım parası yatan iller güncel listesini gazetebanka.com üzerinden günlük takip ederek il il ödenen aylığın hangi illerde yattığını takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşını sorgulama işlemi iki şekilde gerçekleştirilir:

-SMS ile engelli bakım aylığı sorgulama

- E Devlet’ten evde bakım aylığı sorgulama

SMS ile sorgulama işlemi, aylığını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan hak sahiplerince “Bakiye Sorgulama” hizmeti aracılığı ile gerçekleştirilir. SMS ile evde bakım maaşı sorgulama için 4747 numaralı SMS hattına “Bakiye” yazarak kısa mesaj göndermek yeterlidir.

İnternetten engelli bakım ödeme sorgulama işlemlerinde turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet giriş işlemi gerçekleştirmenin ardından, “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına giriş yapılması gereklidir. TC Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifresi ile yapılan kimlik doğrulama ardından sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

20 EKİM 2020 EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLERİN GÜNCEL LİSTESİ

- Tokat

- Karabük

- Hatay

- Aksaray

- Antalya

- Afyonkarahisar

- Sakarya

- Şanlıurfa

- Zonguldak

- Konya

- Samsun

- Mersin

- İstanbul

- Manisa

- Denizli

- Bilecik

- Ordu

- Erzurum

- Kars

- Balıkesir

- İzmir

- Çanakkale

- Uşak

- Bursa

- Adana

- Kayseri

2020 EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli bakım parasına başvuruda üç kriterin sağlanması gereklidir:

- Ağır Engelli ibaresi işaretlenmiş ve tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış olan sağlık raporu,

- Engelli bireyin temel ve hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor oluşu,

- Başvuru yapılan hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3’ünden az olması.

EVDE BAKIM AYLIĞI BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

Evde bakım maaşı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne gerçekleştirilir. Başvurular, gerekli evraklarla birlikte şahsen yapılmalıdır.

2020 EVDE BAKIM PARASI NE KADAR ÖDENİYOR?

Engelli bakım paraları 2020 yılına girerken yüzde 5,49 oranında zamlandı! Zamlı güncel evde bakım aylığı tutarı 1.460 TL olarak ödeniyor.