Bankacılık
Giriş Tarihi : 07-10-2020 10:33   Güncelleme : 07-10-2020 10:32

2020 Faizsiz Kredi Veren Bankalar Güncel Listesi: FİNANS EDİTÖRLERİMİZ 4 TAVSİYE SUNDU!

Faizsiz kredi ile ilgili son dönemde yayınlanan yanıltıcı içerikler vatandaşlarımızın kafasını oldukça karıştırdı. Bu yazımızda sizlere faizsiz kredi veren bankalar konusunda bir rehber hazırlamak istedik. 0 faizli kredi çekmek istiyorsanız 4 alternatif yolu detaylarıyla açıkladık. Faizsiz kredi alınabilecek bankalar konusunda yanıltıcı ve aldatıcı bilgilerden uzak durmanız adına hazırladığımız rehberde tüm detaylara ulaşacaksınız. 2020 faizsiz kredi veren bankalar hangileridir? Faizsiz kredi nasıl alınır? Emekliye faizsiz kredi veren bankalar var mıdır? Faizsiz evlilik kredisi nedir, nasıl alınır? Bunun gibi birçok soruyu internette araştırıyorsunuz; fakat bilgi kirliliğinden dolayı net bir cevaba ulaşamıyorsunuz. Gazete Banka kredi - finans editörleri olarak sizin için hazırladığımız yazımızda faizsiz kredi kavramıyla ilgili tüm detayları bulacaksınız. Birçok bilginin ne kadar yanlış sunulduğunu anlayacak ve ana kaynağa yönlendirmelerle 0 faizli krediye ulaşabileceğiniz banka, kurum ve kuruluş resmi sayfalarına ulaşacaksınız. Yazımızı sonuna kadar tüm ayrıntılarıyla okuyarak ''faizsiz kredi'' ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruların cevabını en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

2020 Faizsiz Kredi Veren Bankalar Güncel Listesi: FİNANS EDİTÖRLERİMİZ 4 TAVSİYE SUNDU!

Son dönemde sıkça aranan ‘’faizsiz kredi’’ çözümlerine dönük olarak sizler için rehber niteliğinde bir makale hazırladım. Gazete Banka finans uzmanları olarak hazırladığımız bu makaleyi inceleyerek 0 faizli kredi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu konuda on binlerce vatandaşımızın Google üzerinden aramalar yaptığını biliyoruz. Web sitelerinde yer alan yanlış bilgiler sebebiyle de birçok kişiden mağduriyet mesajları alıyoruz. Bu sebeple size konu hakkında doğru bilgiler sunan içeriği inceleyerek net bilgilere ulaşabilir; aldatıcı/yanıltıcı bilgilerden uzak durabilirsiniz.

FAİZSİZ KREDİ NASIL ALABİLİRİM? (4 ALTERNATİF YOL)

Öncelikle şunu bilmekte fayda var: faizsiz kredi alabileceğiniz alternatifler bellidir. Ya İslami düzende bankacılık faaliyeti yürüten katılım bankalarına başvurmalısınız ya da bunun dışındaki 3 çözüm yolundan birine karar vermelisiniz.

Konu hakkında web kaynaklarını tararken birçok aldatıcı bilgiye de şahit oldum. Faizsiz kredi vermemesine rağmen sanki veriyormuş gibi anlatımlarla hazırlanan içerikleri gördüm. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu dört yolun dışında herhangi bir çözüm yolu KESİNLİKLE YOKTUR.

ÖNEMLİ NOT: Bu konuda sizlere önemli bir uyarıda da bulunmak istiyorum: Sizlere herhangi bir kredi türünde bilgi sunan bir kaynağa denk gelirseniz öncelikle adını verdikleri bankanın resmi adresine giderek BİLGİNİN DOĞRULUĞUNU TEYİT EDİNİZ.

Faizsiz Kredi Almak İçin Yöntemler

Faizsiz kredi almanın 4 yolu bulunmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar ve kurum/kuruluşlar aracılığıyla alabileceğiniz finansman desteğinin türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1.YÖNTEM: İslami usullerde bankacılık hizmeti sunan katılım bankaları aracılığıyla faizsiz kredi kullanabilirsiniz. Kâr payı oranıyla çalışan bu bankalarda İslami kaidelere riayet edilerek finansman desteği sunulmaktadır. Bu sebeple de ‘’kredi’’ kavramının yerine ‘’finansman’’ tabiri kullanılması tercih edilmektedir.

2.YÖNTEM: Kamu bankaları ve özel bankaların dönem dönem sunduğu ‘’kredili mevduat’’ kampanyaları aracılığıyla nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vadeli mevduat hesabı üzerinden kullandırılan bu kredilerde genelde 12 ay taksit uygulanmaktadır.

3.YÖNTEM: Devlet destekli sunulan kredilerdir. KOSGEB, İŞKUR, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşların sunduğu bu krediler genelde iş dünyası, tarım ve hayvancılığa dönüktür. Ticari amaçlarla bu kredilerden faydalanabilirsiniz.

4.YÖNTEM: Bankalar ve devlete bağlı kurum/kuruluşlar dışında başvurabileceğiniz özel kurumlar bulunmaktadır. Ev, araba, arazi gibi alımlarda ihtiyaç duyduğunuz faizsiz kredi desteğini bu kurumlardan alabilirsiniz. Eminevim, Birevim, Fuzulev gibi hepimizin aşina olduğu ve birçok şehirde şubesi bulunan bu firmalar sizler için seçenek olabilir. 

FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2020 LİSTESİ (KATILIM BANKALARI)

İslami usullere uygun olarak faizsiz kredi desteği sunan bankalar 5 tanedir. Türkiye’de 3 özel, 2 kamu bankası ‘’katılım bankacılığı’’ şeklinde hizmet sunmaktadır:

 1. Albaraka Türk
 2. Kuveyt Türk
 3. Türkiye Finans
 4. Ziraat Katılım Bankası
 5. Vakıf Katılım Bankası

Katılım bankacılığının diğer bankalardan farkını anlatan videoyu izleyebilirsiniz. Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku konuyla ilgili TRT Haber kanalında açıklamada bulunmuş.

Faizsiz bankacılık sistemi temelinde hizmet sunan katılım bankalarıyla ilgili bilgilere Katılım Bankaları Birliği Youtube kanalından da ulaşabilirsiniz.

KATILIM BANKALARI BİRLİĞİ YOUTUBE KANALINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Katılım Bankaları Birliğinin diğer sosyal medya hesapları şu şekildedir:

 1. Katılım Bankaları Birliği Resmi Facebook Hesabı
 2. Katılım Bankaları Birliği Resmi Twitter Hesabı
 3. Katılım Bankaları Birliği Resmi Instagram Hesabı

Albaraka Türk Faizsiz Kredi Başvurusu

Albaraka Türk, bireysel ve kurumsal ihtiyaçlar için birçok finansman çeşidi sunmaktadır. Kar payı oranıyla sunulan kredilerin vade seçenekleri ve üst limitleri değişiklik göstermektedir.

Bireysel ihtiyaçlarınız için başvuruda bulunabileceğiniz türler şunlardır:

 1. Konut finansmanları
 2. Diğer gayrimenkul finansmanları
 3. Araç finansmanları
 4. İhtiyaç finansmanı
 5. Kısa süreli ihtiyaçlar için finansmanlar

Kurumsal ihtiyaçlarınızda ise şu kredileri kullanabilirsiniz:

 1. Nakdi krediler
 2. Gayri Nakdi krediler
 3. Leasing
 4. Kredi Garanti Fonu
 5. Kısa süreli işletme ihtiyaçları için krediler

Kuveyt Türk Cazip Koşullarda Faizsiz Kredi Fırsatı

Kuveyt Türk finansmanları bireysel, KOBİ ve ticari krediler olarak 3 gruptadır.

Bankanın sunduğu bireysel krediler şöyledir:

 1. Araç finansmanı
 2. Konut finansmanı
 3. İhtiyaç finansmanı
 4. İhtiyaç kart

KOBİ’ler için de bankacılık çözümleri sunan bankaya şu türde krediler için başvuruda bulunabilirsiniz:

 1. Nakdi finansman
 2. Gayri Nakdi finansman
 3. Leasing
 4. Kredi Garanti Fonu
 5. KOSGEB finansmanı

Ticari finansmanlar ise şöyledir:

 1. Nakdi finansman
 2. Gayri Nakdi finansman
 3. Leasing
 4. Kredi Garanti Fonu

Türkiye Finans Avantajlı Faizsiz Kredi Paketleri

Türkiye Finans kredilerinde de 3 türde destek bulunmaktadır:

 1. Bireysel krediler
 2. KOBİ kredileri
 3. Ticari krediler

BİREYSEL PAKETLER:

Bankanın sunduğu bireysel finansmanlar ihtiyaçlara göre çeşitlenmiştir. Hac, evlilik, eğitim, konut geliştirme/tamamlama, sağlık, kombi/tesisat gibi birçok ihtiyacınıza dönük kredi türleri yer almaktadır.

Taşıt, konut, arsa ve iş yeri gibi bireysel krediler yine banka tarafından sunulmaktadır. Tercih edeceğiniz çeşide göre kâr payı oranları ve vade seçenekleri değişkenlik göstermektedir.

KOBİ PAKETLERİ:

KOBİ’ler içinse nakdi ve gayri nakdi krediler yer alır. Bunun dışında acil nakit ihtiyaçlarınıza çözüm bulabileceğiniz kartlar da banka tarafından sunulmaktadır.

TİCARİ PAKETLER:

Tıpkı KOBİ paketlerinde olduğu gibi ticari kredilerde de aynı finansman türleri ve kartlar yer almaktadır. Bankanın resmi sitesinden tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Bankacılık Uygulama ve Geliştirme Yöneticisi Erdem Hurşit ile yapılan katılım bankacılığıyla alakalı röportajı izleyebilirsiniz:

Ziraat Katılım Bankası Sıfır Faizli Kredi Desteği

Ziraat Katılım Bankası bireysel finansman türleri oldukça fazladır. Bankadan kullanabileceğiniz krediler şunlardır:

 1. Konut finansmanı
 2. Taşıt finansmanı
 3. Doğalgaz dönüşüm finansmanı
 4. Dayanıklı tüketim finansmanı
 5. Eğitim finansmanı
 6. Hac ve umre finansmanı
 7. Bireysel iş yeri finansmanı
 8. Arsa finansmanı
 9. Yasa kapsamında ipotekli bireysel finansman

Bankanın ticari kredilerde ise nakdi, gayri nakdi, leasing ve dış kaynaklı finansman destekleri sunmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir ile yapılan röportaja bakabilirsiniz:

Vakıf Katılım Bankası Faizsiz Finansman Koşulları

‘’Katılım bankası’’ olarak hizmet sunan diğer kamu bankası Vakıf Katılım da konut, taşıt, iş yeri, arsa ve bireysel ihtiyaç kredileri sunmaktadır.

Kurumsal kredilerde ise finansal kiralama, ticari taşıt, işyeri ve finansmanları ile kurumsal finansman desteği vermektedir.

FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2020 LİSTESİ (ÖZEL BANKALAR)

Bu başlık altında özel bankaların faizsiz kredi verdiğine dair birçok bilgiye de rastladık. Şunu ne olarak belirtelim: özel bankaların faizsiz kredi verdiği bilgisi TAMAMEN YANLIŞTIR.

Dönem dönem bazı özel bankalar maaş müşterilerine 0 faizli taksitli avans desteği sunmaktadır. 1-2 bin TL gibi miktarlarda sunulan bu destek, ‘’kredi’’ olarak tabir edilemeyecek kadar cüzidir. 

Örneğin; geçtiğimiz aylarda Denizbank, 1000 TL faizsiz nakit avans desteği kampanyası düzenlemişti. Bazı özel bankalar yine emekliler için benzer kampanyalar düzenliyor. Maaşını kendi bankasına taşıyan emekliler sıfır faizli kredili mevduat hesabı gibi kampanyalar sunuyorlar.

ÖNEMLİ!

Şunu asla unutmayın: Bu bankaların sundukları faizsiz kredili mevduatlar maaş müşterileri içindir. Yani, siz bankanın maaş müşterisi değilseniz başvuru yaparak faizsiz kredi almanız MÜMKÜN DEĞİLDİR.

EMEKLİ MAAŞINA FAİZSİZ KREDİ ALINIR MI?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi emekliler için bankaların öncelikli şartı maaşınızı taşımanızdır. Bankalara maaşınızı taşıyarak faizsiz kredili mevduat hesabınızdan faydalanabilirsiniz. Her banka bu kampanyayı sunmayabilir ya da dönemsel kampanyalar dahilinde böyle bir fırsat sağlanabilir.

ŞUNU UNUTMAYALIM:

Hiçbir özel bankadan gidip de emeklilerin faizsiz kredi alması söz konusu değildir. Yani; 50-60 bin TL gibi meblağları 0 faizli olarak bankalardan çekemezsiniz.

EMEKLİ VATANDANŞLARIMIZIN BİLMESİNDE FAYDA VAR:

3 kamu bankası, emeklilerimiz için oldukça düşük faizli konut ve ihtiyaç kampanyaları düzenliyorlar. Faizsiz olmasa bile düşük faizli olarak ve uzun vadelerle kredi kullanabilirsiniz. Bunun için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın resmi sitelerini ziyaret ediniz.

3 kamu bankasının resmi sitelerinde yer alan kredi hesaplaması bölümünden ‘’emekli’’ ibaresinin geçtiği kredi türlerine bakınız.

EMEKLİLERE FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2020 LİSTESİ (KATILIM BANKALARI)

Şuan için katılım bankaları içerisinde ‘’emekli’’ ibaresini koyarak bir kredi paketi tanımlayan banka yok. İhtiyaç finansmanları içerisinden gereksinimlerinize uygun olarak kar payı oranıyla faizsiz kredi kullanabilirsiniz.

Emekli vatandaşlarımızın en çok tercih ettiği finansman türü olarak ‘’hac/umre’’ amaçlı krediyi görüyoruz. 5 katılım bankasından da bu krediyi şartları taşıyorsanız alabilirsiniz.

Katılım bankaları genellikle ihtiyacınızın özeline inerek ve bunu belgelendirmenizi isteyerek destek sunmaktadır. Örneğin; evinizde doğalgaz dönüşüm çalışması varsa bunu belgelendirerek faizsiz (kar paylı) kredi kullanabilirsiniz.

Emeklilerin faizsiz kredi alabilecekleri bankalar yalnızca 5 tanedir:

 1. Albaraka Türk
 2. Kuveyt Türk
 3. Türkiye Finans
 4. Ziraat Katılım Bankası
 5. Vakıf Katılım Bankası

EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2020 LİSTESİ (ÖZEL BANKALAR)

Konumuzun bu kısmına gelmeden önce de bahsetmiştim. Emekli vatandaşlarımızın faizsiz kredi alabilecekleri özel bir banka bulunmamaktadır. Dönemsel olarak kampanyalarla sıfır faizli kredili mevduat kampanyaları düzenlenmektedir.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ VEREN BANKALAR 2020 LİSTESİ (KATILIM BANKALARI)

Esnaflar için faizsiz kredi (kar paylı) alınabilecek bankalar Albaraka, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarıdır. Bu bankaların ‘’ticari finansmanlar’’ adı altında verdikleri 0 faizli kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİR NOTUM VAR!

Dönemsel olarak kamu bankalara esnafımıza destek çıkmak amacıyla faizsiz ve uzun vadeli kredi kampanyaları düzenleyebiliyor. 

KOSGEB FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

KOSGEB finansmanları ile ilgili olarak şartlar resmi sitede yer almaktadır. KOSGEB’in desteklediği sektörler içerisinde yer alıyorsanız ve istenen şartları taşıyorsanız kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB destekleri faaliyet alanlarına göre en güncel haliyle şöyledir:

 1. Girişimcilik destekleri
 2. AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri
 3. İşletme geliştirme ve büyüme destekleri
 4. KOBİ finansman destekleri
 5. Laboratuvar hizmetleri
 6. İŞGEM/TEKMER programı

PTT FAİZSİZ KREDİ VERİYOR MU?

Hayır, PTT faizsiz kredi vermemektedir. İnternet sitelerinde buna benzer yanıltıcı bilgiler dolayısıyla emekli vatandaşlarımızdan bu tarzda çokça soru alıyoruz. Sanki PTT emekliler için faizsiz kredi veriyormuş gibi bir anlatımla birçok web kaynağında yanlış anlatımlar yer alıyor. PTT anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla düşük faizli kredi desteği sunmaktadır. Emekliler, bu kredilere başvurarak cazip oranlarla nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Emeklilerin düşük faizli PTT kredisi alabilecekleri bankaları aşağıda sıraladık. Bankaların faiz oranları, vade seçenekleri, kredi alt/üst limitleri değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu bankaların krediler için üst yaş sınırı olduğunu da unutmamalısınız.

PTT Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

 1. Aktif Bank
 2. Denizbank
 3. Burgan Bank

YENİ EVLENENLERE FAİZSİZ KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

Bu konuda da web kaynaklarında bilgi kirliliği mevcut. Çeyiz hesabı ile özel bankaların düğün kredilerini birbirine karıştırarak oldukça yanlış bilgiler sunuluyor.

Bankaların sunduğu düğün kredilerinde faiz bulunmaktadır. İslami usulde hizmet sunan katılım bankaları ise faizsiz kâr payı uygulamaktadır.

DİKKAT EDİNİZ: ÇEYİZ HESABI ÇOK FARKLI!

Evet, çeyiz hesabı ile bankaların kredilerini birbirine karıştırarak ortaya çıkan karman çorman bilgiler muhtemelen kafanızı karıştırıyor. Çeyiz hesabı, bir birikim hesabıdır. En az 3 yıl şartı bulunmaktadır. Bu hesabı açanlar için belli oranda devlet destekli sunulmaktadır.

ÇEYİZ HESABI FAİZSİZ BİR KREDİ DEĞİLDİR!

Kendi paranızı biriktirirsiniz, üstüne de devlet katkısı gelir. Sanki devletin katkısı faizsiz bir krediymiş gibi sunuluyor, dikkat ediniz!

DEVLETTEN FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIR?

Devletten faizsiz kredi almak için çeşitli destek programları dönemsel olarak açıklanıyor. KOSGEB, hepimizin bildiği gibi hibe kredi desteği sunuyor. Bunun yanında çiftçi, esnaf ve KOBİ’lere destek amacıyla meslek örgütlerinin, odaların da faizsiz krediler sunduğu oluyor.

İŞKUR'un da bazı dönemlerde KOSGEB iş birliğiyle destekleri oluyor. Güncel teşvikleri aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

FAİZSİZ EV, ARABA NASIL ALABİLİRİM?

Bu konuda hepimizin adını bildiği ve muhtemelen bulunduğunuz şehirde de şubesi olan 3 marka var:

 1. Eminevim
 2. Fuzulev
 3. Birevim

Bu 3 firma da faizsiz ev veya araba almanız için sizi gün usulü sistemlere dahil ediyor. Firmalara ek olarak sadece işletim ücreti ödüyorsunuz.

Eminevim ile Faizsiz Ev ve Araç Almak

Eminevim, bu sistemin en eski kurucu firması konumunda. Eminevim aracılığıyla faizsiz ev veya araba alabilirsiniz.444 36 46 çağrı merkezini arayarak ya da resmi sitelerinde yer alan formu doldurarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Fuzulev ile Faizsiz Sistem

Fuzulev, farklı sistemler aracılığıyla faizsiz ev ve araba sahibi olmanızı sağlıyor. Peşinatsız ve faizsiz olarak ev ya da araba almak istiyorsanız 444 63 13 müşteri hizmetleri üzerinden bilgi alabilirsiniz. Firmanın sitesinde yer alan iletişim formunu doldurarak size ulaşmalarını da sağlayabilirsiniz.

Birevim Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemi

Fuzulev, faizsiz ev ve araç almak isteyenler için alternatif yöntemler sunuyor. 444 23 53 çağrı merkezinden ya da Birevim resmi sitesinde yer alan formu doldurarak bilgi edinebilirsiniz.