Gündem
Giriş Tarihi : 25-03-2021 17:09   Güncelleme : 25-03-2021 17:12

2021 Galata Kulesine Giriş Ücreti Ne Kadar?

Soyu 4.yüzyıla dayanan Galata Kulesi, haftanın her günü ziyaretçilere açık. Hafta sonu da açık olan Galata Kulesi sabah 09:00’da açılıyor. Akşam 19:00 ise ziyaretçilere kapanış saati. Yerli ve yabancı turistler için giriş ücreti birbirinden farklı. Yerli turistler için giriş ücreti 7,5 TL. yabancı turistler için giriş ücreti ise 15 TL.

2021 Galata Kulesine Giriş Ücreti Ne Kadar?
Tolga Sarıkas

Sabah 09:00 ile akşam 19:00’a kadar açık olan Galata Kulesi’ni hafta içi ve hafta sonu ziyaret etmek mümkün. Haftanın 7 günü ziyaretçilere açık olan Galata Kulesi’nde yerli ve yabancı turistlere farklı fiyatlar uygulanıyor. Bu fiyatlar ise yerli turistler için 7,5 TL iken yabancı turistler için 15 TL.

GALATA KULESİ’NDE AKŞAM YEMEĞİ

Galata Kulesi’nin ziyaretçilere açık olan kısmı dışında restoran bölümü de bulunuyor. Boğaz manzarası olan restoran kısmınde yemek yiyebilmek için önceden rezervasyon yaptırılması gerekiyor. Yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği bu restoranda yer bulabilmek için 2 hafta önceden arayarak rezervasyon yaptırılmalı. Özellikle yaz sezonunda bu süre daha da artabiliyor.

“KİMİNLE ÇIKARSAN ONUNLA EVLENİRSİN”

Birçok kişi Galata Kulesi’ne gitmemiş olsa da efsanesi yıllardır bilinmektedir. Galata Kulesi’nin popülerleşmiş efsanesine göre kuleye ilk kiminle çıkarsan onunla evlenirsin. Birçok kişi bu efsaneye inanmazken, efsanenin söylediği durumu dayaşayanlar var.

YANGIN GÖZETLEME KULESİ OLARAK KULLANILDI

İlk yapı taşlarının 507 yılında Romalıların attığı bu yapıya son halini 1348 yılında Cenevizliler vermiştir. 1500’lerde Takiyüddün Efendi tarafından kullanılan Galata Kulesi, 18.yüzyılda İstanbul’un yangın gözetleme kulesi haline geldi. Tarih içerisinde İstanbul’a birçok hizmet eden Galata Kulesi, 18.yüzyılın ortalarında yangından ciddi tahribatlar gördü. Devlet adamları tarafından bakım ve onarım çalışmaları da yapıldıktan sonra bugünkü halini aldı.