Gündem
Giriş Tarihi : 28-10-2020 01:00   Güncelleme : 28-10-2020 01:00

29 Ekim'de Eczaneler, Bankalar, Kargolar Açık Mı? 29 Ekim 2020 Tatil Mi?

Her yıl olduğu gibi bu yılda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hangi kurumlar çalıştığı merak ediliyor. Resmi tatillerden biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayaramı'nın bu yıl kutlanıp kutlanmayacağı da merak konusu.

29 Ekim'de Eczaneler, Bankalar, Kargolar Açık Mı? 29 Ekim 2020 Tatil Mi?
Tolga Sarıkas

Türkiye'de kutlanan bayramlardan biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı her yıl stadyumlarda kutlanıyor ve fener yürüyüşleri düzenleniyor. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınının Türkiye'de de çeşitli önlemlere sebep olmasından dolayı 29 Ekim'in kutlanıp kutlanmayacağı merak ediliyor.

2020 yılında tüm ülkenin farklı bir süreçten geçiyor olması vatadaşların aklına 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında yeni sorular getirdi. Vatandaşlar "Bayramın kutlanacak mı?", "Resmi tatil olacak mı?" ve "Hangi kurumlar açık?" gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

29 EKİM RESMİ TATİL Mİ?

29 ekim günü resmi tatil olaağı açıklandı. Ulusal bayramlardan biri olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda kısıtlı da olsa törenlerin yapılacağı ve resmi tatil ilan edildiği açıklandı. 29 ekimin tatil olduğunun açıklanmasının ardından vatandaşlar kamu kurumlarının ne zaman tatile başlayacağını, hangi kurumların çalışacağını merak etmeye başladı.

KAMU KURUMLARININ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2020 yılında 29 ekim perşembe gününe denk geliyor. Vatandaşlar tatilin ne zaman başlayacağı hakkında sorular sormaya devam ederken, kamu kuruluşlarının çarşamba öğlen paydos vereceği açıklandı. Türkiye'deki tüm kamu kuruluşları çarşamba günü öğlene kadar hizmet verecek. Çarşamba öğlen başlayan resmi tatil 1,5 gün sürecek. 29 ekimle ilgili sorulan sorulardan biri de tatilin hafta sonuna bağlanıp bağlanmayacağı oluyor. Yapılan açılamaya göre cuma günü kamu kurumları çalışmaya devam edecek.

ECZANELER, KARGOLAR VE BANKALAR 29 EKİM GÜNÜ HİZMET VERECEK Mİ?

29 ekimde kamu kurumlarının kapalı olacağının duyurulmasından sonra vatandaşlar eczane, kargo, hastane ve bankaların çalışıp çalışmayacağını sormaya başladı. 29 ekim resmi tatilinde tüm bankalar 28 ekim öğlene kadar çalışacak. 28 ekim öğle arasında başlayan resmi tatil cuma sabahı mesai başlangıcına kadar devam edecek. Kargoların da aynı şekilde hizmet vereceği resmi tatilde hastanelerin acil servisleri ve nöbetçi eczaneler hizmet vermeye devam edecek.