Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-02-2021 10:36   Güncelleme : 05-02-2021 10:36

ABD’deki Yükseliş Asya Hisselerini de Etkiledi

ABD’de yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerin etkisi ile ABD piyasalarında yükseliş yaşanmaya başladı. ABD piyasalarındaki yukarı yönlü hareketlilik Asya hisselerini de olumlu açıdan etkiledi.

ABD’deki Yükseliş Asya Hisselerini de Etkiledi
Emre Hoca

ABD’de yaşanan olumlu ekonomik gelişmelerin etkisi ile ABD piyasalarında yükseliş yaşanmaya başladı. ABD piyasalarındaki yukarı yönlü hareketlilik Asya hisselerini de olumlu açıdan etkiledi. ABD’de istihdam verilerinin iyileşmesi ve Covid-19 vakalarının azalması gibi olumlu veriler, ABD’de şirket karlarının toparlanmasını ve rekor kırmasını sağladı. Bu gelişmelerin etkisi ile ABD piyasalarında yaşanan yükseliş Asya hisse senetleri üzerinde de pozitif etki yarattı. Gelişmelerle beraber ABD Hazine tahvilleri 2015 yılından beri getiri eğrisinin en dik seviyeye ulaşmasının ardından yatay bir seyir izledi.

Hong Kong Piyasası Kazancı İle Öne Çıktı

ABD piyasalarında yaşanan olumlu gelişmelerin etkisi ile yükselişe geçen Asya hisse senetleri arasından Hong Kong ve Japonya piyasaları kazançları ile ön plana çıktı. Teknoloji ve banka hisselerinin yaşadığı yükselişin etkisi ile ilk olarak %1 oranında yükseliş kaydeden S&P 500 vadelileri ardından hafif bir yükseliş daha gösterdi. Küçük şirketlerin bulunduğu Russel 2000 Endeksi ise %2 oranında artış gösterdi.

Hong Kong piyasalarında işlem gören video girişimi Kuaishou Technology ilk işlem gününde % 190’dan fazla yükselirken, ABD şirket karlarının toparlanmaya başlaması ile beraber tüm zamanların zirvesine yakın seviyelerde konumlanıyor.

Asya Hisselerinde Kayda Değer Artış Yaşanıyor

S&P 500 vadelileri perşembe günü yaşadığı %1.1 yükselişin ardından bugün %0.2 yükseliş gösterdi. Japonya Topix endeksi % 1.3 yükseliş yaşarken, Hong Kong Hang Seng endeksi ise % 0.5 yükseliş gösterdi.