Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-04-2021 11:44   Güncelleme : 23-04-2021 11:44

Altın 2021’de Yükselişini Koruyacak Mı?

Küresel piyasalarda ons altın, dolardaki zayıflama eğilimine bağlı olarak son günlerde yönünü yukarı çevirdi. Mart ayında beklenmedik şekilde yükselen ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri ile birlikte yükselişe geçen dolar karşısında zayıflayan ons altın, Nisan ayında tahvil getirilerinin azalması ile birlikte yeniden yükselişe geçti.

Altın 2021’de Yükselişini Koruyacak Mı?
Emre Hoca

Ons altın yükselerek 1.791 dolarda son iki ayın zirve noktasını gördü ve analistlerin uzun bir süredir işaret ettiği 1.800 dolardaki kritik dirence yaklaştı. Ons altının hedefine 1.800 dolar seviyesini alması ile birlikte, uzmanlar da ilerleyen dönemler için altın analizlerini ve yorumlarını paylaştı.

Piyasalarda altının, beklenen yükselişi göstermeye başladığı düşünülürken, Hollanda merkezli banka ABN Amro Değerli Metaller Kıdemli Stratejisti Georgette Boele, beklenenin aksine altın ve gümüşte ayı görünümü olduğunu iddia etti.

Boele’nin Altın ve Gümüş Yorumları

ABN Amro, 2021 yılının ikinci çeyreğinde ons altının ortalama 1.750 dolar seviyesinde olmasını bekliyor. Banka öte yandan ons gümüş için ise üç aylık ortalama 24,50 dolar fiyatı öngörüsünde bulunuyor. Boele konuya ilişkin olarak “Altın fiyatının görünümü, ons başına 1.850 doların altında olduğu sürece olumsuzdur” sözlerini dile getirdi.

Analist, yorumlarını ABD 10 yıllık Hazine tahvillerindeki düşüşe ve dolar endeksindeki zayıflamaya dayandırdı. Boele, öte yandan yıl boyunca tahvil getirilerinin ve doların yükseleceğini beklediğini ifade etti. Bu yükselişte Boele, altındaki toparlanmaların da duracağını dile getirdi.