Bankacılık
Giriş Tarihi : 20-07-2020 15:30

TEB’den Kadın Patronlara Özel Finansman Desteği! TEB Kadın İşletmeci Kredisine Hemen Başvuru Şansı

Hepimizin eşitlik ilkesini savunduğu aşikarken kadınların her sektörde çalışabileceğini savunmaya devam edip bugünkü haberimizde sizler için Türkiye Ekonomi Bankası’nın ( TEB ) kadın işletmecilere özel kampanyalarını inceleyeceğiz. Hazine Destekli KGB Kadın Patron Kredisi, Altın Teminatlı Kredi ve Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi adı altında hepsini inceleyeceğiz.

TEB’den Kadın Patronlara Özel Finansman Desteği! TEB Kadın İşletmeci Kredisine Hemen Başvuru Şansı
Tolga Sarıkas

Büyüyen ekonominin üreten kadınları! Yapmak isteyip faaliyete dökemediğiniz her başlangıçta TEB sizinle, iş dünyasının başarılarıyla ilham veren kadın patronlarını katılımcılarla buluşturan TEB Kadın Akademisi’yle katılamayan, ihtiyaç duyduğu eğitimleri ofisinden de ulaşmak isteyen kadın patronlar TEB’e Kadın On Air online eğitimlerle destekleyen TEB her zaman kadınlarımızın yanında. TEB’İn kadınların yanında olduğu uygulamalar ve krediler hakkında her şey bugünkü haberimizde.

HAZİNE DESTEKLİ KGB KADIN PATRON KREDİSİ

İşletme sahibi ve KOBİ’lere finansman desteği sağlayan bu paket Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliği ile destek olarak kadın patronlara % 90 KGF kefaleti ile 1.000.000 TL’ye kadar kredi fırsatı sunuyor. Gerçek ve Tüzel kişilerden oluşan bir işletmenin patronu veya ortağı iseniz; 55 yaşını aşmamış şahıs işletmesi veya hisseleri toplamının en az %50’si söz konusu yaş sınırını aşmamış kadınlara ait olan tüzel kişi işletme sahibi iseniz ve minimum düzeyde ilkokul diplomanız varsa Hazine Destekli KGB Kadın Patron Kredisi’nden faydalanabilirsiniz. Portföy Garanti Sistemi ile kullandırılacak kredilerin vadesi minimum 6 ay, anapara ödemesiz dönemi maksimum 1 yıl olmak üzere azami 5 yıldır. Spot Kredi şeklinde azami 12 ay vadeli kullandırım da yapılmaktadır. Hazine Destekli KGB Kadın Patron Kredisine başvurmak için son mezun olduğunuz okulun diploma örneğiyle ve kadın girişimciden alınması gereken taahhütname ile TEB şubelerine başvurabilirsiniz.

KADIN BANKACILIĞI MÜŞTERİLERİNE ALTIN KARŞILIĞINDA ALTIN TEMİNATLI KREDİ

Altınlarınızı bozdurmayın… TEB’den Kadın Bankacılığında bir ilk daha anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla, ziynet/külçe altınlarınızı saf altına çevirerek, gerçek kişi altın depo hesaplarına aktarılmasıyla teminata alınması karşılığında Taksitli Ticari Nakit (TL) kredi kullanabilme imkânınız bulunuyor. TEB’in anlaşmalı olduğu kuyumcularda bu işlemi kolayca halledebilirsiniz. Anlaşmalı kuyumcular listesi için teb.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli. Kadın müşterilerin faydalanabileceği Altın Teminatı Kredide 30.000 TL’ye kadar kredi fırsatından ilk 3 ay ödemesiz dönemle 24 aya varan vade fırsatlarından faydalanmak için hemen TEB şubelerinden başvurunuzu yapın.

KADIN GİRİŞİMCİLERE İHRACAT DESTEK KREDİSİ

Kadınların %50 veya daha fazla paya sahip ortağı olduğu işletmeler, kadın ortakların pay oranları toplamı %50 veya daha fazla olan işletmeler, pay oranı %20 – %49 arasında olan ortaklarından en yüksek paya sahip ortağı kadın olan işletmeler bu krediden faydalanabilecek. Türk Eximbank ile Türkiye Ekonomi Bankası’nın arasında düzenlediği protokol kapsamında “ Kadın girişimci İhracat Destek Kredisi ” ile ihracat yapan kadın girişimcilere, TEB’in aracılığıyla Eximbank Sevk Öncesi İhracat Kredisine başvurduklarında başvurular Eximbank tarafından öncelikli değerlendirilecek ve YP kredilerde Eximbank tarafından 0,25 puan indirim sağlanır. Yalnızca KOBİ’lere sunulan azami 100.000 TL olan kediden 360 gün vade ile 2 taksitle TL kullandırımlarından faydalanabilecekler. YP kullandırımlarında ise hem KOBİ’ler hem de KOBİ tanımına girmeyen firmalar azami 500.000 EUR/USD ‘ye kadar 360 gün vade ile 2 taksitle kullanabilecekler. Kredi faiz oranı ve komisyonlar Türk Eximbank internet sayfasında ilan edilen SÖİK faiz oranlarıdır. YP kredilerde ilan edilen faiz oranı üzerinden 0,25 puan indirim Eximbank tarafından uygulanacaktır. Eximbank’ın bu uygulamasından faydalanmak için gerekli bazı belgeleri aşağıda vereceğiz.

  • Kredi talep formu ( Mal ihracatı ve döviz kazandırıcı hizmetlerde. )
  • Firma taahhütnamesi
  • Firma bilgi formu
  • YÖB Beyan formu
  • Vade uzatma talep formu
  • Muvafakatname ( İhracat ve turizm için ayrı.)

TEB’LE KADIN AKADEMİSİ VE KADIN ON AİR

Kadın girişimcilerin her zaman yanında olan ve destekleyen TEB finansman ihtiyaçlarının yanı sıra her alanda bilgi paylaşımı yaparak daha çok KOBİ ve iş yeri sahibi kadınlara ulaşıp gelişmeleri için ihtiyacı olan bilgiyi sağlamak adına Kadın Akademisi adı altında faaliyet göstermeye başladı. Düzenlediği atölye çalışmalarıyla da katılımcılara etkin stratejik planlama ve yönetimin ipuçlarını anlatarak liderlik vasfını herkese kazandırmak için çalışmalar sağlayan bir uygulama. TEB’le Kadın On Air ise aynı uygulama yönteminin eğitimlere katılamayan girişimci kadınlar için online olarak katılabilecekleri bir platformdur.