Para Piyasaları
Giriş Tarihi : 01-02-2021 11:19   Güncelleme : 01-02-2021 11:19

Dolar Kuru Kritik Seviyenin Altına Düştü, TL Yükselişi Sürüyor!

Küresel piyasalarda dolar değer kaybetmeye devam etmesi ile Dolar /TL kurunda da aşağı yönlü ivme kendini gösterdi. Türk Lirası’nın dolar karşısında 3 aydır devam eden yükselişinde bugün ise önemli gelişme yaşandı ve dolar kuru kritik seviyenin altına düştü. Haftanın ilk işlem gününde 7.26 seviyesinin altını test eden dolar kuru ile dolar/TL kurundaki 3 günlük düşüş seviyesi %1.7’ye ulaştı.

Dolar Kuru Kritik Seviyenin Altına Düştü, TL Yükselişi Sürüyor!
Emre Hoca

Küresel piyasalarda dolar değer kaybetmeye devam etmesi ile Dolar /TL kurunda da aşağı yönlü ivme kendini gösterdi. Türk Lirası’nın dolar karşısında 3 aydır devam eden yükselişinde bugün ise önemli gelişme yaşandı ve dolar kuru kritik seviyenin altına düştü. Haftanın ilk işlem gününde 7.26 seviyesinin altını test eden dolar kuru ile dolar/TL kurundaki 3 günlük düşüş seviyesi %1.7’ye ulaştı. Düşüş ivmesi dolar/TL kurunu kritik seviyenin altına getirdi. Dolar kuru 200 günlük ortalamasının altında görüntülendi.

Dolar Endeksi Yeni Haftaya Düşüş İle Başladı

Dolar endeksi de yeni haftaya düşüş ile başladı. Geçen hafta kapanışını %0.6 yükseliş ile gerçekleştiren dolar endeksi, bu hafta ise ilk işlem gününde %0.1 düşüş gösterdi. Gelişen ülkelerin para birimleri içinde ise dolar karşısında önemli bir düşüş yaşanmadı. Dolar karşısında değer kaybeden tek para birimi yuan oldu.

Yurt İçinde Enflasyona Dair Gelişmeler Takip Edilecek

Türk Lirası’nın dolar karşısında güçlenmesi devam ederken bu hafta yurt içi piyasalarda enflasyon verileri takip edilecek. Türkiye İstatistik Kurumu 3 şubatta tüketici ve üretici fiyat endeksini açıklayacak.

Ocak ayı için aylık enflasyon beklentisi %1.42 olurken yıllık enflasyon beklentisi ise %14.68 seviyesinde. Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentisi gerçekleşirse bu oran son 14 ayın en yüksek enflasyon rakamı olacak.