Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-05-2020 13:00

ABD, 101 Yıllık Sanayi Üretimi Tarihinde Rekor Düşüş Yaşadı

ABD’de sanayi üretimi, tüm dünyada yaşanan Kovid-19 pandemisi sebebiyle Nisan ayında rekor düşüş yaşadı. Salgın etkisiyle ABD’de sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 11,2 azaldı. Bu düşüş ile endeks 101 yıllık tarihindeki en yüksek aylık düşüşü gösterdi. Yaşanan bu yüzde 11,2 azalma ise ABD sanayi üretimi tarihinde rekor düşüş olarak kaydedildi.

ABD, 101 Yıllık Sanayi Üretimi Tarihinde Rekor Düşüş Yaşadı
Tolga Sarıkas

Kovid-19 salgını nedeniyle arz ve talep ilişkilerinde dengenin kaybedilmesi ile faaliyetlerde düşüşler yaşanıyor. ABD, 101 yıllık sanayi üretimi tarihinde 2020 Nisan ayında rekor düşüş gördü. Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 11,2 oranında azaldı.

FAALİYET KISITLAMALARI ÜRETİM DÜŞÜŞÜNÜ TETİKLEDİ

Pandemi kapsamında ekonomik faaliyetlerin kısıtlanması ve durdurulması da, ABD’de Nisan ayındaki sanayi üretiminin düşüşünde etkili oldu. Talep ve arz durumunda da dengesiz değişiklikler yaşanmasıyla sanayi üretimi, ABD’nin 101 yıllık tarihinde ilk kez bu kadar düştü. Söz konusu rekor düşüş ise Nisan ayında gerçekleşti.

PİYASA BEKLENTİSİ YÜZDE 11,5 AZALMASI YÖNÜNDEYDİ

ABD’deki endeksin 101 yıllık tarihindeki en yüksek aylık düşüşü gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, bu dönemde yüzde 11,5 azalması yönündeydi. Ancak rekor düşüş gerçekleşen Nisan ayında sanayi üretimi yüzde 11,2 azaldı.

Nisan ayında yüzde 13,7 oranında azalan imalat sanayi üretimi de en yüksek düşüşü kaydetti. Sö konusu imalat sanayi üretimi verilerinde piyasa beklentisi Nisan’da yüzde 13 azalacağı yönündeydi. 
Söz konusu Nisan ayında kapasite kullanım oranı ise 8,3 puan azaldı. Yüzde 64,9’a gerileyen kapasite kullanım oranına ilişkin piyasa beklentisi ise yüzde 64 olması yönündeydi.