Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-06-2020 10:00

Deniz Yatırım TUPRS ve PETKM için fiyat verdi! İşte iki hissede beklentiler ve hedef fiyat nedenleri

Deniz Yatırım model portföy paylaşımı ardından Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için analiz çalışmalarını yayımladı. Analizlerinde iki petrokimya şirketi PETKM ve TUPRS için hedef fiyat yayımlayan Deniz Yatırım, her iki hisse senedi için gelecek projeksiyonunu ve beklentilerini özetledi. İşte PETKM ve TUPRS hisse senedi analizleri ve hisse önerileri ayrıntıları...

Deniz Yatırım TUPRS ve PETKM için fiyat verdi! İşte iki hissede beklentiler ve hedef fiyat nedenleri

Deniz Yatırım PETKM ve TUPRS hisse senetleri için hedef fiyat yayımladı! Her iki hissede yükseliş beklentisine işaret eden hedef fiyatlar, hisse önerileri listesinde iki dev şirketin yer almasına sebep oldu. Deniz Yatırım hedef fiyat paylaşımında, iki hisse senedinin bugününü ve geleceğini değerlendirerek analizlerini yatırımcılar ile buluşturdu.

PETKM HİSSE HEDEF FİYATI 5.00 TL

Deniz Yatırım Petkim için düşen nafta maliyetinin, Koronavirüs salgını kaynaklı talep azalışını telafi edebileceği görüşünü aktardı. PETKM hisse kodu ile işlem gören şirket için 2020 yılı ikinci çeyrek bilançosunu ilk çeyreğe göre güçlü bekleyen kuruluş, operasyonel karlılığın yüksek olması beklentisini aktardı.

Şirket yönetimi tarafından hedeflenen 175 – 200 milyon dolarlık FAVÖK hedeflerinin ulaşılabilir olduğun aktaran Deniz Yatırım, SOCAR’a ödenecek 240 milyon dolarlık taksitin ertelenmesini olumlu değerlendirdi. Borç ödemesinin ertelenmesi ile şirketin nakit akımlarının rahatlayacağı bilgisi paylaşılarak, hisse senedi için 5,00 TL hedef fiyat verildi.

TUPRS HİSSE HEDEF FİYATI 110.00 TL

Petkim ardından model portföyünde yer alan Tüpraş (TUPRS) hisse senedi için değerlendirmelerde bulunan Deniz Yatırım, indirgenmiş nakit akımları yöntemi ile yaptığı değerlendirmede yüzde 26 oranında yükseliş potansiyeli bulduklarını kaydetti. Geride bıraktığımız yıl Tüpraş’ta yaşanan yüzde 55 FAVÖK daralmasının aksine bu yıl yüzde 40 oranında FAVÖK artışı beklediklerini kaydeden Deniz Yatırım, TUPRS hisse senedi için 110,00 TL hedef fiyat verdi.

OPEC üyelerinin petrol arz kısıntısı üzerinde anlaşamamaları ve düşük petrol fiyatlarının devam etmesini Tüpraş için pozitif değerlendiren kuruluş, karlılığın olumlu yönde etkileneceği düşüncesini analizinde paylaştı. 2020 yılı ikinci çeyrek sonuçlarının talep yetersizliği nedeniyle düşen ürün karlılıkları etkisi ile zayıf geçmesini beklediklerini açıkladıkları Tüpraş için Deniz Yatırım, üçüncü çeyrekte daha iyi bir görünüm beklediklerini açıkladı.