Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-06-2020 16:00

EKGYO, TOASO, KOZAL ve GARAN hisse önerisi: 4 hisse senedine temel analiz paylaşımı!

Deniz Yatırım borsada işlem gören 4 hisse senedi için analiz raporunu paylaştı. Emlak Konut GYO (EKGYO), Koza Altın (KOZAL), Tofaş (TOASO) ve Garanti BBVA (GARAN) hisseleri için analizini yayımlayan aracı kuruluş, hisseler için hedef fiyat belirledi. İşte EKGYO, TOASO, KOZAL ve GARAN hisse senedi analizleri…

EKGYO, TOASO, KOZAL ve GARAN hisse önerisi: 4 hisse senedine temel analiz paylaşımı!

Deniz Yatırım 4 hisse senedi için analiz yayımladı. EKGYO, TOASO, KOZAL ve GARAN hisse senetleri için beklentilerini aktardığı analizlerde Deniz Yatırım, hisse senetleri için hedef fiyat belirledi. Hangi hisse senedi için “AL” tavsiyesi verildi? İşte 4 hisse senedinde uzman yorumları!

EKGYO HİSSE SENEDİ ANALİZİ

Deniz Yatırım düşük konut kredisi faiz oranlarının etkisi ile hareketlenen konut piyasasında, Emlak Konut GYO (EKGYO) için “AL” olan önerisine hedef fiyat ekledi! EKGYO hisse hedef fiyatını 2,28 TL seviyesinde koruyan kuruluş, şirketin düşük faiz ortamında finansman giderlerini azaltma eğilimine dikkat çekti.

Şirketin Türk lirası cinsinden 5,4 milyar TL olan borcunu geride bıraktığımız yılda yüzde 17,62 ortalama faizden yüzde 11,23’e gerileyen faizle ödeyeceğine değinen kuruluş, 2020 Nisan ön satış rakamlarına da dikkat çekti. EKGYO 1.107 adet satıştan 1,2 milyar TL ön satış geliri elde ettiğini açıklamış ve 2020 yılının tamamında 640 bin metrekare ön satış ile 5,1 milyar TL ön satış geliri hedeflediğini açıklamıştı.

Kuruluş, şirketin hedeflerini büyük ölçüde yakaladığını gösteren basın haberlerine atıfta bulunarak, hükümetin inşaat sektörüne ivme kazandırma çabalarına ek olarak gerileyen yatırım enstrüman getirilerinin, gayrimenkul sektörüne yatırımları tetikleyebileceğini düşünüyor. Konut stoklarının erimesi potansiyelini yüksek gören Deniz Yatırım, EKGYO hisse senedi için 2,28 TL hedef fiyatla “AL” tavsiyesi veriyor.

TOASO HİSSE ANALİZİ

Deniz Yatırım Tofaş Otomotiv (TOASO) için yılın ilk iki aylık satışlarını “güçlü” olarak nitelendiriyor. Mart ayının ikinci yarısından itibaren Pandemi nedeniyle satışlarda daralmalara dikkat çeken kuruluş, şirketin 7,7 F/K ve 5,9 FD/FAVÖK çarpanları ile işlem gördüğünü belirtiyor.

Otomotiv sektörü için en kötünün geride kaldığını savunan Deniz Yatırım, Nisan sonunda düşük faizli taşıt kredileri ile satışların ivme kazanmasına dikkat çekiyor. Verilere göre 12 Haziran ile biten haftada yüzde 5,5 seviyesinde taşıt kredisi büyümesinin gerçekleştirildiği, analiz detaylarına ekleniyor.

TOASO’nun satış hacmini artırmasını hedeflediğini aktaran aracı kuruluş, TOASO için 29,00 TL hedef fiyat verdi. Model portföyde yer alan hisse senedi için yayımladığı analizde, herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunmadı.

KOZAL HİSSE ANALİZİ VE HEDEF FİYATI

Deniz Yatırım model portföy paylaşımında, Koza Altın (KOZAL) için 95,00 TL hedef fiyat paylaşımında bulundu. Geçen yıla kıyasla artan ons altın ve dolar kuru fiyatlarını 2020 yılı finansallarına olumlu etkilemesi potansiyeline değinen kuruluş, sadece ons bazında fiyatların yüzde 8 geride bıraktığımız yıla göre yukarıda bulunduğuna değindi.

Geçen yıla göre yüksek seyreden ons altın fiyatlarının KOZAL finansalları için olumlu yansıması etkilerine değinen Deniz Yatırım, kur artışının da şirketi desteklediğini ekledi. İlk çeyreğe göre artan dolar kurunun ilk çeyrek sonuçlarına göre yüzde 13 ve geride bıraktığımız yılın ikinci çeyrek sonuçlarına göre yüzde 17 olumlu etkilemesi beklentisi analize eklendi. KOZAL hisse senedinde 2020 yılı tahmini 3 FD/FAVÖK seviyesini cazip alım fırsatı olarak değerlendiren Deniz Yatırım, ilk çeyrek sonuçlarına göre şirketin 4,8 milyar TL net nakit pozisyonuna atıfta bulunarak 95,00 TL hedef fiyatını paylaştı.

GARAN HİSSE SENEDİ BEKLENTİLERİ

Deniz Yatırım Garanti BBVA (GARAN) hisse senedi için 10,35 TL hedef fiyat paylaşımında bulunda. 2020 ve 2021 yıllarında sırası ile şirketin 7,07 ve 9,567 milyar TL kar elde edebileceği öngörüsünü aktaran kuruluş, beklentileri ile 1 yıl ileriye dönük GARAN F/K oranı için 4,15 ve PD/DD oranını 0,55 tahminini ekledi. Ayrıca şirketin özsermaye karlılığının yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Sektöre göre potansiyeli bulunan GARAN için iskontolu işlem gördüğü öngörüsünü aktaran Deniz Yatırım, Mart ve Mayıs döneminde hissenin Pandemi olumsuz etkilerini fiyatladığını aktardı. Şirketin 10,35 TL hedef fiyatı ile sektöre göre pozitif fiyatlanması beklentisini yatırımcılarla paylaştı.