Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-03-2020 21:25

Telefon Kullanıcıları Dikkat: Cep Telefonlarına Yeni Vergi Geldi!

Türkiye’de üretilen ya da yurt dışından getirtilen cep telefonlarına bir vergi daha eklendi. Vergi ise yüzde 1’lik ek kesinti yolu ile uygulanacak. Düzenleme ise 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek. Böylelikle cep telefonlarına yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi uygulanacak.

Telefon Kullanıcıları Dikkat: Cep Telefonlarına Yeni Vergi Geldi!
Tolga Sarıkas

Cep telefonlarına yüzde 1’lik ek kesinti uygulanmaya başlanacak. Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen telefonlarda uygulanacak olan bu vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi olarak alınacak. Yeni gelen ek kesinti düzenlemesi ise 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek.

LİSTEYE CEP TELEFONLARI DA EKLENDİ

Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasında kullanılan her türlü boş CD, DVD ve USB bellek gibi taşıyıcı cihazlardan alınan kesinti oranları listesine artık cep telefonları da eklendi. Gelen yeni uygulama ile birlikte cep telefonlarında yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi yapılacak.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile ilgili Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranların Belirlenmesine İlişkin Karar bugün resmi gazetede yayınlandı. Bu cihazların yer aldığı listede cep telefonları da resmi olarak yer almaya başladı.

KESİNTİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA GÖNDERİLECEK

Resmi gazetede bugün yayınlanan açıklamada cep telefonlarına ek kesinti uygulaması duyuruldu. Cep telefonlarını ifade eden ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu(GTİP) numarasına göre kesinti oranı belirlendi. GTİP numarasında göre cep telefonlarına uygulanması gereken ek kesinti yüzde 1 olarak hesaplandı. Bu açıklamaya göre cep telefonu üretimi yapanlar ile ithal edenler imalat ve ithalat bedeli üzerinden yüzde 1 orandaki tutarı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yatırmak ile yükümlü olacaklar.