Gündem
Giriş Tarihi : 23-11-2020 22:29   Güncelleme : 23-11-2020 22:29

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Kimler Kaydolabilir?

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi hakkında detayları yazımızda hazırladık. Sistemin kullanımı, amacı ve nasıl kayıt olunacağına dair tüm ayrıntıları inceleyerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi Nedir? Nasıl Kayıt Olunur? Kimler Kaydolabilir?
Emre Hoca

Esnaf ve sanatkar mobil bilgi sistemi esnafa ait mobil sicil işlemlerini ve esnafa ait meslek kuruluşlarının faaliyetlerini içeren ve işlemlerini yürüten bir sistemdir. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi (ESBİS) tüm mobil işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirildiği bir alan sunar.  

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemin Amacı

ESBİS’ mobil bilgi sisteminin amacı, esnaf ve sanatkarlara yönelik mobil işlemleri kapsar. Bu kapsamda uyguladığı amaçlar şu şekildedir;

•    Esnaf meslek kuruluşlarının denetimini mobil olarak sağlar.

•    Tüm esnafların sicil bilgilerini muhafaza ederek erişimlerini sağlamalarını amaçlar.

•    Esnaf ve sanatkarlara yönelik sicil ve kurumsal işlemlerin yürütülmesini kolaylaştırır.

•    Bakanlığın esnaflara yönelik oluşturduğu geleceğe dair stratejik gelişimlerin üretilmesini sağlar.

•    Esnaflara yönelik istatiksel ve üretken bir politika geliştirir. 

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminde Yapılan İşlemler

Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemine yönelik mobil işlemler 81 ili kapsayacak şekilde yürütülmektedir. Yapılan tüm işlemler belli bir denetimden geçirilerek kayıt altına alınır. Esnafa yönelik yapılan mobil işlemler şöyle sıralanmaktadır;

•    Ticari faaliyetlerine yeni başlamış olan esnaf ve sanatkarların ya da faaliyetlerini bırakmış olan esnaf ve sanatkarların durumlarında meydana gelen değişikliklerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi işlemini yürütür.

•    Esnaf ve sanatkarlara yönelik ikamet, nüfus ve vergi gibi işlemeler talep edilmesi durumunda anında sistem üzerinden doğrulanabilir. 

•    Tüm kayıtlı esnaf ve sanatkarlar sisteme e-devlet ile giriş yaparak kişisel işlemlerini yürütebilir. 

•    Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi aracılığı ile esnafa ait diğer meslek kuruluşlarıyla ilgili bilgi içeren raporlar edinilebilir.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sisteminin Kullanıcıları

ESBİS’İN kullanıcıları, belli başlı meslek gruplarına dahil olmuş kişilerce kullanılan bir sistemdir. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemine giriş yapmak için ilk olarak bir esnaf kuruluşuna üye olmak gerekir. ESBİS’i kullananlar şu şekilde sıralanmaktadır;

•    Esnaf ev sanatkarlar,

•    Esnaf birlikleri,

•    Konfederasyonlar ve üyeleri,

•    Federasyonlar ve üyeleri,

•    Sicil müdürlükler,

•    Bakanlığa bağlı esnaf birlikleridir.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemine Kayıt Olmak

ESBİS’e kayıt işlemi olması için ilk olarak esnaf ve sanatkarlar odasına bağlı olan bir kurumda çalışmak gerek. Daha sonra gerekli evraklar hazırlanarak ve vergi levhası, kimlik fotokopisi gibi belgeler temin edilerek sisteme otomatik yükleme işlemi gerçekleştirilir. Esnaf ve sanatkarların veri tabanına kayıt olan esnafların bilgileri http://esbis.gumrukticaret.gov.tr üzerinden erişim sağlamak oldukça kolay. Yeni kayıt yaptıracaklar özellikle tescil, adres değişikliği ve yeni kayıt gibi işlemleri ESBİS üzerinden gerçekleştirmek zorundadır. Tüm bu işlemler sonucunda kayıt işlemi doğru bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Kısa sürede kişiye özel ana sayfa e-devlet üzerinden aktifleşmekte ve kullanıma açılmaktadır. Daha sonra birey e-devlet üzerinden esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi sayfasına erişerek gerekli gördüğü değişimleri kendisi de yapabilir. Esnaf ve sanatkarlar bilgi sistemi ile kişisel tüm bilgiler bu sayede muhafaza edilir ve korunur.