Para Piyasaları
Giriş Tarihi : 21-10-2020 18:00   Güncelleme : 21-10-2020 18:00

Faiz kararına saatler kaldı! Merkez Bankası faizleri artıracak mı? İşte Bloomberg HT, JP Morgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs faiz tahminleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ekim 2020 faiz kararı açıklanmasına saatler kaldı! Dolar, Euro ve yabancı para birimlerinin seyrini etkileyecek faiz kararı, yarın düzenlenecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ardından saat 14:00 itibari ile kamuoyu ile paylaşılacak. Mevcut kur verileri ve muhtemel riskler göz önüne alındığında piyasa beklentisi faiz artırımı yönünde gerçekleşirken, TCMB faiz kararı ve açıklamaları merak konusu oldu. Öte yandan yabancı kuruluşlar TCMB 22 Ekim 2020 faiz kararına ilişkin beklentilerini yayımladıkları raporlar üzerinden paylaştı. Merkez Bankası faizleri artıracak mı? İşte Bloomberg, JP Morgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs Ekim 2020 ve yılsonu TCMB politika faizi tahmini beklentileri…

Faiz kararına saatler kaldı! Merkez Bankası faizleri artıracak mı? İşte Bloomberg HT, JP Morgan, Morgan Stanley ve Goldman Sachs faiz tahminleri
Enis Mutlu

Merkez Bankası PPK Toplantısı’na saatler kaldı! Merkez Bankası 22 Ekim 2020 (yarın) saat 14:00 itibari ile faiz kararını kamuoyu ile paylaşacak. TCMB kanadından gelecek faiz indirimi kararı piyasalarda dolaşırken, faiz artırımı beklentileri dolar TL cephesinde gevşemeye sebep oldu. Aracı kuruluşlar ise Merkez’in en az 150 baz, en fazla 300 baz puan faiz artırmasını bekliyor.

BLOOMBERG HT MERKEZ BANKASI EKİM 2020 FAİZ KARARI TAHMİNİ

Bloomberg HT tarafından yapılan ankette, Ekim 2020 PPK Toplantısı sonrası Merkez Bankası’nın 175 baz puan faiz artırabileceği sonucu çıktı. Bloomberg HT anketine göre Merkez Bankası politika faizi yüzde 10,25’den yüzde 12’ye yükselecek.

Ankete katılan katılımcıların en düşük faiz artırımı beklentisi 100 baz puan olarak açıklanırken, en yüksek politika faiz artırımı ise 250 baz puan olacağı yönünde gerçekleşti. Yılsonu için TCMB faizi beklentisi yüzde 11,50 en düşük tahmin olarak yer alırken, yüzde 15 ise 2020 yılsonu en yüksek faiz tahmini olarak öne çıktı.

JP MORGAN MERKEZ BANKASI EKİM 2020 FAİZ KARARI TAHMİNİ

JP Morgan Ekim 2020 PPK Toplantısından faiz artırımı beklediğini açıklarken, beklentisine Merkez’in temkinli bir dil kullanması tahminini de ekledi. JP Morgan TCMB politika faizinin 200 baz puan artırılarak yüzde 10,25’ten yüzde 12,25’e çıkabileceğini belirtirken, dolarizasyonun durması ve sermaye akışı çekilebilmesi için bahsedilen artışın fayda getirebileceği görüşü belirtildi.

MORGAN STANLEY MERKEZ BANKASI EKİM 2020 FAİZ KARARI TAHMİNİ

Morgan Stanley 22 Ekim tarihinde yapılacak Merkez Bankası PPK Toplantısında gerçekleşecek faiz artırımı beklentisini 150 baz puan olarak açıkladı. Piyasa bazlı ihale faizlerinin yüzde 11,75 – yüzde 13,25 bandında bulunduğuna işaret eden yatırım bankası, “Eğer biz haklıysak 150 bp faiz artışı haftalık repo faizini yüzde 11,75’lik haftalık swap faiziyle aynı çizgiye getirecek.” ifadelerini raporunda kullandı.

GOLDMAN SACHS MERKEZ BANKASI EKİM 2020 FAİZ KARARI TAHMİNİ

Perşembe günü açıklanacak Merkez kararında rekor beklenti Goldman Sachs cephesinden geldi! TCMB faiz artırım beklentisini Ekim 2020 dönemi için 300 baz puan olarak açıklayan yatırım bankası, 22 Ekim tarihinden itibaren politika faizinin yüzde 13,25’e yükselmesini bekliyor! Tahminlerine yılsonu faiz beklentisini de ekleyen yatırım bankası, yılsonu faiz tahminini yüzde 17 olarak aktardı.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIRSA DOLAR NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından yarın 14:00 itibari ile açıklanacak faiz kararında piyasaların beklentisi faiz artışı yönünde gerçekleşiyor. Merkez’in piyasa beklentilerine paralel faiz kararını açıklaması, dolar TL cephesinde gevşeme gerçekleştirebilir.

Faiz artırım kararı kadar artışın ne kadar olacağı da dolar kuru seyri açısından önem kazanıyor. Piyasaların beklentisine paralel 150 – 300 baz puan bandında bir indirim dolar TL’yi aşağı çekebilirken; 50 ve 100 baz puanlık indirimler dolar kurunda yeniden yükselişe sebep olabilir.

Yarın açıklanacak Merkez Bankası faiz kararı aynı zamanda bankanın dolar TL için tahammül sınırını göstermesi açısından da önem arz ediyor. Merkez Bankası dolar TL için bu yıl üst sınırı 8 TL olarak belirlemesi halinde alacağı karar ile kurun yılsonu kadar 8 TL’yi geçmesini önleyebilir. Kurda esneklik bulunması halinde ise piyasa beklentileri tersinde bir karar PPK Toplantısı sonrasında çıkabilir.