Gündem
Giriş Tarihi : 13-03-2020 08:13

13 Mart 2020 evde bakım parası hangi illerde yattı? İl il güncel bugün evde bakım maaşı yatan ve yatmayan iller listesi

Evde bakım maaşı Mart 2020 ödemeleri devam ediyor. Toplamda 24 ilde hesaplara aktarılan evde bakım aylıkları, e-Devlet ve SMS ile sorgulanabiliyor. Evde bakım parası ne kadar oldu, kaç lira? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Hatay engelli bakım paraları yattı mı? Bakıma muhtaç aylığı başvurusu nereye, nasıl yapılır? Aylık şartları nelerdir? İşte detaylar…

13 Mart 2020 evde bakım parası hangi illerde yattı? İl il güncel bugün evde bakım maaşı yatan ve yatmayan iller listesi

Evde bakım parası Mart ayı ödemelerinde toplam 24 il sayısına ulaşıldı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından illere göre ödenen evde bakım maaşları, Ocak ayından bu yana zamlı 2020 tutarları ile her ayın ilk haftası sonrasında ödenmeye devam ediyor.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı sorgulama işleminde e-Devlet kullanılır. PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi sonrası hak sahipleri, “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfası üzerinden e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarasını kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ziraat Katılım Bankası üzerinden engelli bakım aylığı alan hak sahipleri ise, SMS ile evde bakım aylığı sorgulaması yapabilirler. 4747 numaralı SMS hattının kullanıldığı işlemde, bankaya kayıtlı cep telefonu numarası ile “BAKIYE” yazarak kısa mesaj göndermek yeterlidir.

13 MART 2020 CUMA EVDE BAKIM AYLIĞI YATAN İLLER GÜNCEL LİSTESİ

Bugün itibari ile toplam 24 ilde evde bakım paraları ödendi:

EVDE BAKIM PARASI KAÇ LİRA OLDU?

Bu yıl Ocak ayı itibari ile evde bakım maaşına yüzde 5,49 oranında zam yapıldı. Yapılan zam sonrası 2020 evde bakım aylığı ödemeleri 1460 liraya yükseldi.

EVDE BAKIM AYLIĞI ŞARTLARI NELER, KİMLER, NEREYE BAŞVURABİLİR?

Engelli yakınının bakımını üstlenen vatandaşlarımız tarafından yararlanılan evde bakım aylığı ödemelerine şahsen başvuru yapılır. Başvurular ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl/İlçe Müdürlüğü’ne gerçekleştirilir. Başvurularda şu üç şart aranır:

* Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan ve “Ağır Engelli” olduğunu gösterir sağlık raporuna sahip olmak,

* Maaşa konu engelli bireyin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması,

* Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi.