Gündem
Giriş Tarihi : 15-06-2020 08:23

15 Haziran 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? İl il güncel evde bakım parası yatan iller listesi (SMS E Devlet sorgulama)

Evde bakım maaşı 2020 Haziran ödemeleri bugün itibari ile hak sahiplerine buluşturulmaya devam ediyor. Bakıma muhtaç aylıklarında 15 Haziran tarihi itibari ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından toplam 29 il sayısına ulaşıldı. Engelli bakım parası hangi illerde yattı? İşte il il güncel evde bakım aylığı yatan illerin 15 Haziran tarihli listesi…

15 Haziran 2020 evde bakım maaşı hangi illerde yattı? İl il güncel evde bakım parası yatan iller listesi (SMS E Devlet sorgulama)
Enis Mutlu

Evde bakım parası ödemeleri Haziran ayı içinde 29 ilde tamamlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından il il yatırılan aylıklarda, 29 ilde evde bakım maaşı sorgulama sonucu alınabiliyor. Gazete Banka olarak bakıma muhtaç aylığı yatan illeri ve aylık başvuru ayrıntılarını sizler için bir araya getirdik.

EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Engelli bakım parası sorgulamasında iki sorgulama yöntemi bulunur. Aylığını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan hak sahipleri, SMS ile evde bakım aylığı sorgulaması yapabilirler. Bakıma muhtaç aylığı sorgulama işlemi için 4747 numarasına “BAKIYE” yazarak kısa mesaj göndermek yeterlidir.

Tüm evde bakım maaşı hak sahipleri, aylıklarını E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulayabilir. E-Devlet’ten bakıma muhtaç aylığı sorgulamasında, PTT’den alınan e-Devlet şifresi kullanılır. TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılan kimlik doğrulama ardından, sorgulama için “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına erişim sağlanması yeterlidir.

15 HAZİRAN PAZARTESİ EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLERİN GÜNCEL LİSTESİ

Bugün itibari ile Bursa ve Adana illerinde evde bakım parası ödemeleri gerçekleştirildi. İki il ilave edildiğinde, engelli bakım parası yatan il sayısı 29’a yükseldi. İşte güncel bakıma muhtaç aylığı yatan illerin tam listesi…

2020 EVDE BAKIM PARASI NE KADAR?

Yeni yılla birlikte evde bakım aylığı ödemelerine yüzde 5,49 oranında zam yapıldı. Yapılan zam sonrası 2020 evde bakım maaşı güncel tutarı 1.460 TL’ye yükseldi.

KİMLER EVDE BAKIM MAAŞINA BAŞVURABİLİR, ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım maaşı başvuru şartları üç kritere dayanır. Bakıma muhtaçlık kriterleri olarak da ifade edilebilen evde bakım parası başvuru şartları şunlardır:

* Engelli bireyin “Ağır Engelli” ibaresi işaretlenmiş ve tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış olan sağlık raporuna sahip olması gereklidir.

* Engelli bireyin temel ve hayati ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olması gereklidir.

* Aylık başvurusu yapılan hane içinde, kişi başına asgari ücretin 2/3’ünden az (1.402 TL) gelir düşüyor olması gereklidir.